Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    stvarnost

    Kako iskoristiti VR (virtuelna stvarnost) tehnologiju u borbi protiv strahova?

    Razumljivo je da su prve asocijacije na virtuelnu realnost (VR) uzbudljive igre i meta-univerzum. Iako ove industrije prevladavaju, mnogi stručnjaci došli su do zaključka da više ne postoji potreba da se ograničimo samo na njih. Umesto toga, mi sada možemo da koristimo VR u zabavi, zdravstvu, arhitekturi, automobilskoj i drugim industrijama, a neke od njih uopšte nisu blisko povezane sa VR tehnologijom.

    Izlaganje virtuelnoj stvarnosti je relativno nov pristup u psihoterapiji koji se oslanja na virtuelnu stvarnost s ciljem da se olakšaju problemi klijenata ili neprijatnosti koje osećaju. Iako je terapija izlaganja pomoću virtuelne stvarnosti još uvek u početnim fazama, ona pokazuje kako tehnološki napredak, uključujući virtuelnu stvarnost, može imati pozitivan efekat na naše društvo.

    Pristup koji bi nam pomogao i da bolje razumemo ljude

    Slično kao tradicionalna terapija izlaganja, terapija izlaganja pomoću virtuelne stvarnosti (VRET) je vrsta terapije izlaganja koja se oslanja na tehnologiju koja tretira simptome ili stanja korisnika. Pošto je ponekad izazovno da se ponovi iskustvo koje može da se pripiše traumi klijenta, VR bi mogla da predstavlja sledeću revoluciju u psihoterapiji. Ne samo da bi ovakav pristup mogao da pomogne ljudima da se suoče sa svojim strahovima već bi nam pomogao da bolje razumemo ljude.

    Kada stručnjaci koriste VRET u svojim sesijama, oni se oslanjaju na VR tehnologiju kako bi oponašali stresnu reakciju ili strah. I, kako samo ime kaže, oni u suštini izlažu klijente verzijama traumatičnih događaja koristeći VR headset. Okidač za stimuluse može da bude bilo šta: od vibracije do zvuka, pa zbog toga nije uvek lako oponašati ove okidače i pomoći klijentima da „otpuste“ traumu pomoću „tradicionalne“ terapije izlaganja. VRET, sa druge strane, nudi veću fleksibilnost i bolju kontrolu.

    Kao standardna produžena terapija izlaganja, terapija VRAT omogućava ljudima da se suoče sa anksioznošću i strahovima i uče ih kako da se nose s njima. Takođe može pomoći u razvoju novog načina razmišljanja u vezi sa određenim traumatskim događajem. Kao rezultat, klijent može da shvati da traumatične uspomene nisu toliko strašne i preteće kao što se mnogim ljudima čini dok su izloženi stimulusima.

    Više o VR izlaganju i benefitima ove vrste terapije možete saznati na ovom linku.

    Izvor: BIZLife/Webmind

    Foto: Webmind

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE