Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    5 finansijskih saveta kako UŠTEDETI NOVAC u studentskim danima

    Preseljenje od kuće u studentski dom ili stan može biti uzbudljivo i uznemirujuće, a to je još tačnije ako koristite studentske kredite da pokrijete račune za školovanje.

    Početak studiranja predstavlja novo poglavlje u životu svake osobe. Bilo da studirate u svom gradu ili da ste odlučili da se preselite u neki veći centar, troškovi studija nisu mali.

    Studentske stipendije i krediti često nisu dovoljno visoki da bi mogli da pokriju sve izdatke, posebno u okolnostima visoke inflacije kada su troškovi života poskupeli. Kirija, računi, hrana, fakultet sve to za jednog studenta i njegovu porodicu predstavlja finsijski teret.

    Novac, mladi, štednja

    Novac, mladi, štednja i školovanje (Freepik)

    Imajući sve ovo na umu, studenti bi trebalo da razmotre sledeće finansijske savete pre nego što uplove u novu avanturu i poglavlje – studiranje:

    Pronađite plaćeni posao (ako možete)

    Zarađivanje dodatnog novca tokom fakulteta može vam pomoći finansijski na više načina. Možete koristiti dodatni novac za pokrivanje životnih troškova za koje biste inače morali da pozajmite novac, ili biste mogli da iskoristite dodatni prihod za plaćanje udžbenika za fakultet, školskog pribora i drugih stvari koje su vam potrebne da biste završili studije.

    Možete čak i da plaćate svoje studentske zajmove tokom fakulteta ako imate dovoljno dodatnih sredstava, kao što mnogi ljudi rade kada imaju nesubvencionisane zajmove.

    Zaposleni, posao, školovanje

    Posao i školovanje (Freepik)

    Finansijski edukator Jordan Mangaliman kaže da tražite poslove u blizini fakulteta, stana ili studentskog doma koji se uklapaju u vaš raspored i do kojih je zgodno doći. Mangaliman dodaje da, osim što donosi dodatni novac koji možete potrošiti, posao sa skraćenim radnim vremenom vam takođe može pružiti iskustvo i organizacione veštine potrebne za vašu karijeru.

    Kreirajte i koristite mesečni budžet

    Liza Fišer, službenik za kreditiranje, kaže da je prva godina fakulteta odlično vreme za mlade ljude da počnu da uče kako da efikasno upravljaju svojim finansijama. Ovo uključuje razumevanje njihove finansijske situacije, ali i kreiranje mesečnog budžeta ili plana potrošnje zasnovanog na stvarnim brojevima i činjenicama.

    Postoji niz besplatnih aplikacija za budžetiranje koje pomažu ljudima da razumeju kuda njihov novac ide svakog meseca. Takođe možete redovno ažurirati Excel tabelu da biste pratili svoje prihode i troškove.

    Kada odredite budžet za sebe, Fišer kaže da je korisno da sve zapišete.

    „Postoji moć u zapisivanju stvari i držanju sebe odgovornim za to kako trošite i štedite svoj novac“, rekla je ona. „Praćenje vaših finansija na redovnoj osnovi je od suštinskog značaja za vaše finansijsko blagostanje bez obzira na to gde se nalazite u životu.

    Počnite da gradite kreditni rejting

    Takođe, u studentskim danima ćete želeti da izbegnete nagomilavanje dugoročnih dugova, a posebno dugova po kreditnoj kartici sa visokim kamatama.

    Međutim, to ne znači da se treba potpuno kloniti kredita jer ćete želeti da počnete da gradite kreditni rejting pre nego što vam zatreba. Monik Vajt iz Self Financial-a kaže da možete da počnete da gradite kreditni rejting koristeći različite aplikacije i alate kako biste bili sigurni da su plaćanja stanarine, računi za komunalije, pa čak i usluge pretplate prijavljene kreditnim biroima.

    školovanje

    Novac, kredit, školovanje (Freepik)

    Živite jeftinim životom

    Čak i ako ste uživali u privilegovanoj egzistenciji kada ste bili kod kuće, život na fakultetu treba da bude jednostavan i jeftin. Ovo je posebno tačno ako živite u studentskim domovima i finansirate sve ili deo svog života na fakultetu studentskim kreditima koje ćete morati da vratite jednog dana. Imajući to na umu, trebalo bi da planirate da živite pomalo štedljivim načinom života na koledžu kako ne biste morali kasnije.

    Dženifer Zajc, koja radi kao direktorka obrazovanja u Greenlight-u, kaže da studenti zaista moraju da se fokusiraju na „potrebe“ a ne na „želje“.

    „Posebno za kupovinu u studentskim sobama ili stanovima, može biti lako da se uhvatimo za stvari koje želimo više od onih koje su nam potrebne“, rekla je ona.

    Ne samo da je useljenje u stan ili studentski dom uzbudljivo, već bi to moglo biti i prvo iskustvo učenika u uređenju sopstvenog prostora. Nakon useljenja, studenti treba da nauče da planiraju svoje troškove kako bi mogli da razviju doživotne finansijske veštine i uče iz svojih uspeha, piše Forbes.

    „Pored odloženog zadovoljstva i razmišljanja o budućnosti, naučiće kako da daju prioritet štednji, da žive u okviru svojih mogućnosti i da ostanu disciplinovani u pogledu trošenja novca i posle diplomiranja“, rekao je Zajc.

    Iskoristite pogodnosti koje već imate

    Neke stavke na fakultetima se finansiraju školarinama i naknadama, a vi ćete želeti da ih iskoristite što je više moguće. Zajc kaže da ponude koje su dostupne studentima koji žive u studentskim domovima predstavljaju odličan primer i dobru priliku da se uštedi novac i izbegne finansijski gubitak.

    „Učenici treba da se potrude da u potpunosti iskoriste svoje obroke u menzama“, rekla je ona. „Čak i ako hrana nije jednako dobra kao u restoranima, oni će uštedeti novac. Onda mogu da uštede za skuplje stvari u budućnosti ili posebnu večeru tokom vikenda.“

    Novac, školovanje

    Novac, školovanje (Pexels)

    Mangaliman dodaje da biste trebali potražiti druge resurse koje možete koristiti, uključujući školsku biblioteku, fitnes centar, računarske laboratorije i studentske klubove. „Ove pogodnosti su često uključene u vašu školarinu ili se nude po sniženoj ceni“, rekao je on. Postoje i studentski popusti koje nude prodavnice ili pružaoci usluga.

    „Uvek nosite studentsku karticu i pitajte da li ima popusta“, rekao je Mangaliman. „Ovo vam može pomoći da uštedite novac na raznim kupovinama, uključujući odeću, hranu, zabavu i elektroniku“.

     

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Freepik/Pexels

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE