Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Šta kažu stručnjaci – kada možemo do KOLEKTIVNOG IMUNITETA?

    Na pragu kolektivnog imuniteta možemo biti ako budemo vakcinisali dva miliona stanovnika, kojima ćemo pridodati i onaj broj koji je prirodnim putem stekao antitela, što bi ukupno bilo negde 60 do 70 odsto, kaže epidemiolog i član Kriznog štaba Branislav Tiodorović.

    Dva miliona možemo da postignemo za 15 dana

    Kako navodi, dva miliona vakcinisanih možemo stići za 15 do mesec dana, što zavisi od dinamike isporuke proizvođača vakcina.

    „Mi stvarno možemo da vakcinišemo 2 miliona stanovnika čak i za 15 dana, i danas će biti dobar broj vakcinisanih, dakle, još ako bi dinamika išla malo brže što zavisi od proizvođača, onda bi to bilo sjajno zaista. Što se Kovaksa tiče, tu zaista ništa nismo dobili još uvek, dobro je to što su naši procenili da je bolje ići na bilateralne ugovore, jer kao što vidite, tome se sada okreću i Hrvatska i Mađarska“, kaže Tiodorović za Blic.

    Janković: Rano je za efekte

    Imunolog i član Kriznog štaba Srđa Janković kaže da je za efekat koji je vidljiv na kolektivnom nivou još uvek rano bez obzira na broj doza, i nada se da će biti vidljiv tokom ove godine. U Izraelu pre nekoliko dana objavljen je rad gde se jasno vidi efekat u starosnim grupama koje su primile vakcinu.

    „Prognoze u dan i mesec su nezahvalne. Bitno je da nastavimo punim intenzitetom i punim kapacitetom, efekat neće izostati“, poručuje Janković.

    Srbija je, prema najnovijim podacima Vlade, sedma u svetu po broju vakcinisanih na milion stanovnika. Ispred naše zemlje su Izrael, Sejšeli, Ujedinjeni Arapski Emirati, Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i Bahrein. Ukoliko se posmatraju podaci za Evropu, Srbija je druga po broju vakcinisanih na milion stanovnika. Ispred Srbije je samo Ujedinjeno Kraljevstvo.

    Prema poslednjim podacima vakcinu je primilo 1.018.937 ljudi, od tog broja, prvu dozu vakcine protiv korona virusa je do sad dobilo više od 635.000 ljudi.

    Za antitela posle Sinofarma treba 40-ak dana

    Marija Gnjatović iz Instituta za primenu nuklearne energije izjavila je ove nedelje da se posle Fajzer vakcine brže stvaraju antitela, jer se brzo sintetiše s protein, ključan za antitela, „ali to nije najvažnije, već koliko dugo će ostati u našoj cirkulaciji i koliko će nas štititi“.

    Kada se radi o kineskoj Sinofarm vakcini, koju je naše stanovništvo da sada većinski primilo, podseća da je njen koncept drugačiji u odnosu na Fajzerovu i Sputnjik V vakcinu.

    „Radi se o klasičnoj vakcini kroz koju se unosi kompletan proteinski materijal. Očekuje se da ona stvori i humoralni i celularni odgovor, ali kasnije nego Fajzer i Sputnjik koje nose izdvojen protein s ključan za stvaranje zaštitnih antitela. Očekuje se da 100 odsto vakcinisanih razvije antitela nekih 40-ak dana posle druge doze“, navodi Gnjatović i dodaje da jedna doza vakcine nije dovoljna za stvaranje imunog odgovora.

    Stručnjak: Treba 40-ak dana za antitela posle kineske vakcine

    Sa druge strane, naučnici su juče pozvali vlade da odlože primenu druge doze vakcine Fajzer/Biontek protiv koronavirusa jer se se ispostavilo da se već nakon prve doze pokazuje visoka efikasnost od 92,6 odsto.

    Naučnici pozivaju na odlaganje DRUGE DOZE Fajzer vakcine

    Izvor: BIZLife/Blic/N1

    Foto: Beta/Slobadan Miljević

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE