Srbi rasprodaju istorijsko nasleđe

Na Sajmu numizmatike na niškom Sajmištu kolekcionari ocenili da je u Srbiji u toku velika rasprodaja istorijskog i kulturnog nasleđa po izuzetno niskim cenama.

U prilog ovoj tvrdnji kolekcionari su između ostalog istakli i to što su se novčići stari oko 2.000 godina mogli da kupe za samo jedan evro, a novčić izrađen u vreme vladavine Cara Konstantina na sajmu se prodavao za svega 10 evra.

Orden za hrabrost, izuzetno vredno priznanje koje je dodeljivano za hrabrost iskazanu u Drugom svetskom ratu i potom u mirnodopskom periodu, prodavan je za svega 500 dinara.

Poznati niški kolekcionar i dugogodišnji predsednik Društva kolekcionara „Medijana“ Vukadin Dimitrijević rekao je da je u Srbiji sve manje pravih kolekcionara koji kupuju stare novčiće i druge starine da bi uvećali svoje kolekcije, a sve je više onih koji kupuju starine da bi ih prodali u inostranstvu.

„Oni ne gledaju šta kupuju. Interesuje ih samo da što jeftinije kupe, a da što skuplje prodaju. Prodaju isključivo u inostranstvu jer tamo dobijaju i deset, dvadeset puta veću cenu nego ovde“, rekao je za Betu Dimitrijević.

On je istakao da će neke nove generacije Srba jednoga dana morati da u Evropi ili Americi kupuju novčić Cara Konstantina, jer ga ovde više neće biti.

Dugogodišnji kolekcionar iz Sokobanje Ivan Bojković takođe se složio da se kulturno i istorijsko nasleđe prodaje u bescenje. „Vrednost svih predmeta je obezvređena, ali je i to bilo skupo onima koji su ovde samo radi preprodaje“, rekao je Bojković.

Izvor: Beta

Foto: numizmatikanis

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE