Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Spotlight

    Spotlight Conference Amsterdam: Diznilend za komunikacijsku industriju

    Kraj prošlog meseca, svet marketinga odbeležila je konferencija Spotlight u Amsterdamu. Organizator Semrush je u potpunosti uspeo da ovu konferenciju, upoređivanu sa „Diznilendom za komunikacijsku industriju“, pretvori u euforično mesto za marketinške profesionalce, koja se održavala na prelepom putničkom terminalu u Amsterdamu 29. i 30. Oktobra, realizirajući više od 60 sesija sa govorima stručnjaka, interaktivnim diskusijama i radionicama.

    Savremeni marketinški izazovi i njihova praktična rešenja bila su u fokusu posetilaca konferencije, pri čemu su njihova znanja i inspiracije produbljeni impresivnim govorima izlagača, koji su delili privlačne priče i stvarne primere iz svojih karijera. Svaki govornik je doneo jedinstvene perspektive i različite poente koje su duboko odjeknule kod prisutnih, čineći sesije informativnim i inspirativnim, a jedna od poruka koja se provlačila kroz sva izlaganja, bila je da ključ uspeha najviše leži u razumevanju psihologije potrošača.

    Ove konkretne diskusije omogućile su marketarima da razmene izazove i strategije, da podstaknu osećaj zajedništva, dok im je format interakcije omogućio ne samo da uče, već i da primenjuju nove koncepte direktno u svom radu.

    „Budimo realni – niko ne ide na Instagram sa nadom da će videti reklamu. Bez obzira da li gledamo smešne meme, reels-ove ili se dopisujemo sa prijateljima, tu smo da se zabavljamo i informišemo, najmanje da budemo ‘žrtve’ prodaje. Ali, šta ako uspemo da privučemo pažnju ljudi raznim porukama koje nisu samo zanimljive, već i povećavaju prodaju?“

    Spotlight

    Spotlight

    O ovoj magiji govorio je Džon Tornton, kreativni copywriter koji je zaslužan za povratak u igru brendova kao što su Innocent napitci i SURREAL uz pomoć sadržaja koji diskretno i nenametljivo privlače pažnju dok skrolujete i koji su u skladu sa publikom – i konačno, konvertiraju u direktne kupce.

    „Jedan od najvećih izazova na platformama kao što je Instagram, je jednostavno naterati ljude da prestanu da skroluju i da kliknu na vašu reklamu. To je mesto gde blista ekspertiza“, kaže Tornton.

    Priča Sofi Miler privukla je ogromnu pažnju već na početku konferencije. Kao osnivačica Pretty Little Marketer, za manje od tri godine je izgradila zajednicu od 400.000 pratilaca, što  potvrđuje da sa pravim pristupom, društveni mediji mogu biti moćan kanal za prodaju i rast biznisa.

    Društveni mediji su tajno oružje za male biznise i alatka koja može da im pomogne da se takmiče sa industrijskim gigantima. Ali, tu je suština; dok su mnogi brendovi probili algoritme i shvatili kako da dođu do svoje ciljne publike, često zanemaruju jednog od najmoćnijih aspekata društvenih medija – iskorišćavanje svojih pratilaca.

    O ovoj temi govorio je Elfrid Samba, ekspert za izgradnju zajednice pratilaca i bivši rukovodilac društvenih mreža u Gymshark-u. Elfrid je proveo godine usavršavajući umetnost pretvaranja pratilaca na društvenim mrežama u angažovanu, lojalnu zajednicu koja podstiče word-of-mouth marketing u obimu.

    Elfrid ističe: „Da bismo izgradili zajednicu, moramo kreirati funkcionalna iskustva, sadržaj i priče koje povezuju ljude. Moramo razumeti da ne posedujemo zajednicu, iako je na našim kanalima – mi je samo koristimo za sledeće korake i veće uspehe.“

    Adnan Faljun, direktor marketinga za EMEA u Mastercard-u, na okruglom stolu nam je dočarao kohezivnu strategiju različitih platformi za poboljšanje vidljivosti i prisustva brenda, posebno u sterilnom finansijskom svetu komunikacija, koristeći različite kanale i platforme, odnosno strategije zasnovane na analitici i realnim podatcima, kao i dosledno slanje poruka kroz kontinuiranu optimizaciju.

    Maks Rašer, osnivač TheLazyMarketer-a, istakao je transformativni potencijal veštačke inteligencije za biznise, spodeljujući prednosti marketinških AI strategija.

    „Naglašavanje transformativnog potencijala razmišljanja vođenog veštačkom inteligencijom, za marketare je ono što obeležava današnji svet kao era u kojoj se podatci i tehnologija prepliću, koristeći AI za redefiniranje marketinških strategija i poboljšanje angažovanja klijenata.“

    Prema Rašeru, korišćenje veštačke inteligencije će se pozitivno odraziti na naš svet komunikacije, unapređujući kvalitet komunikacije kroz ubrzavanje procesa.

    Možda, kao najprivlačniju za sve prisutne, bih istakla odličnu panel diskusiju „$360 Billion Opportunity: Winning Over Gen Z Customers“, čiji je naslov sam po sebi dovoljno intrigantan, imajući u vidu da Gen Z već oblikuje svet. Panel je bio sastavljen od govornika kao što su Kejt Melet, direktorica za globalna partnerstva u Snap Inc-u; Majkl Korkoran, menadžer za digitalni marketing u Ryanair-u i Sander Peters, lider u poslovnom marketingu u TikTok-u, koji su spodelili svoja saznanja i iskustva o tome kako brendovi mogu efikasno da angažuju, povežu i konvertuju klijente generacije Z u današnjem brzom digitalnom svetu.

    Na ovoj panel diskusiji, marketinški eksperti iz nekih od najvećih platformi koje utiču na generaciju Z, otkrili su ključne strategije za osvajanje ove moćne generacije. Tržište sastavljeno od generacije Z predstavlja neverovatnu priliku od 360 milijardi dolara za brendove širom sveta. Kao prva generacija pravih digitalnih domorodaca, generacija Z radikalno je promenila način na koji kompanije moraju pristupati angažmanu klijenata. Ali, kako brendovi mogu uspešno iskoristiti ovu profitabilnu demografiju?

    „Možete izgraditi svoju kulturu sa publikom sa kojom se povezujete. Kao što često kažemo ‘Nismo platforma za društvene medije, mi smo Snapchat’. Naša kampanja ‘Manje #društvenih #medija, više #Snapchat’ privukla je generaciju Z da se povežu sa #Snapchat-om jer veruju da je njihova zajednica i prijatelji s kojima su povezani tamo pre njih“, zaključila je Melet.

    Interesovanje generacije Z je usmereno ka interakciji i zabavi. Majkl Korkoran iz Ryanair-a objasnio je kako aviokompanija koristi humor u svojoj eksternoj komunikaciji da izgradi snažnu lojalnost brendu. Ryanair je uspešno trasirao put do generacije Z na društvenim mrežama, prihvatajući autentičnost i zabavu u svom sadržaju. Korkoran je spodelio društvenu strategiju Ryanair-a koja uključuje ne samo promociju usluga, već i direktnu komunikaciju u realnom vremenu sa mlađom publikom, svakako na društvenim mrežama.

    „Radite sa kreatorima, ne kreirajte sopstveni organski sadržaj, jer takav ne može da ponudi autentičnost“, savetuje Majkl iz Ryanair-a kao deo uspešne strategije.

    Zaključak Sander-a kao eksperta i bivšeg zaposlenog u Google-u i LinkedIn-u je da generacija Z ima različit opseg pažnje i ukazuje na:

    1. Strukturu u priči prema kojoj generacija Z donosi odluke.
    2. Stimulaciju – interaktivne reklame da se zadrže i vrate.
    3. Generacija Z gleda duga videa na #TikTok-u i trebate biti dobri da bi vaše video privuklo pažnju.

    „TikTok ne može postojati bez kreatora. Strategija TikTok-a treba da omogući kreatorima da kreiraju, a ne da intervenišu. Kreatori grade identitet, a ne obrnuto“, zaključio je Sander.

    Konferencija Spotlight bila je više od samo prilika za učenje; to je bilo jedinstveno iskustvo koje slavi kreativnost i inovativnost u komunikacijama. Priče spodeljene od govornika i duh saradnje među prisutnima, stvorili su posebno iskustvo za sve, jačajući reputaciju konferencije kao suštinskog skupa za svakog od nas u komunikacijskoj industriji.

    Ove godine, na ovom prvom izdanju Spotlight konferencije u Amsterdam, medijski partner iz Makedonije bio je WebMind.mk.

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

    Izvor: BIZLife

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE