Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Šoškić, prosečna plata

    Šoškić: Sa prosečnom platom u Srbiji može da se kupi manje nego pre 30 – 40 godina

    Srbija ima jednu od najviših stopa inflacije u Evropi, koja kumulativno za poslednje dve godine iznosi 25 odsto, a za prosečni dohodak možemo da kupimo manje nego pre 30-40 godna, što je paradoks, rekao je sinoć profesor Ekonomskog fakulteta Dejan Šoškić.

    Šoškić je za N1 istakao da je prošle godina prosečna inflacija bila 12,1 odsto, dok je godinu dana pre toga bila 11,9 odsto.

    Kazao je i da već dve godine imamo inflaciju koja je četiri puta veća od zvaničnog inflacionog cilja, koji je sama Narodna banka Srbije postavila, piše N1. 

    Šta to tačno znači?

    „Drugim rečima ono što smo mogli da kupimo za 10.000 dinara, za to nam sada treba 12.500 dinara, a najsiromašniji stanovnici su osećali mnogo veći stepen gubitka kupovne snage svojih dohodaka“, kazao je Šoškić.

    Dodao je da danas imamo jednu od najvećih inflacija u Evropi i da je to posledica i propusta u monetarnoj politici i ekspanzivne fiskalne politike, gde se, kako je naveo, podižu plate da bi se kupila popularnost, što pojede realnu kupovnu snagu.

    „Sva ona priča da dohodci rastu u evrima ne znači da oni realno rastu. Za prosečni dohodak u Srbiji možemo da kupimo manje nego pre 30-40 godna, što je paradoks. Situacija ni izbliza nije dobra“, naveo je on.

    Miodrag Zec: Niko da objasni zašto u Srbiji kilogram čvaraka košta 20 evra

    O deviznom kursu

    Prema njegovim rečima, efekat inflacije je vrlo izražen posebno kad postoji fiksni devizni kurs. Nekadašnji guverner NBS je kazao da je prema pokazateljima, Srbija u poslednjih 12 godina imala stopu privrednog rasta u proseku od 2,4 odsto što je niža stopa rasta u odnosu na centralno-istočnu Evropu i niža od proseka u odnosu na svet.

    To znači, kako je naveo, „da smo zaostajali dodatno za centralno-istočnom Evropom i svetom u celini“.

    „Godine 2005. smo bili na 58 odsto BDP-a zemalja centralno-istočne Evrope, u koje spadaju Poljska, Češka, Mađarska, Slovačka i Slovenija, danas smo na 56 odsto“, kazao je Šoškić.

    On je dodao i da postoje naznake koje govore u prilog tome da je privredni rast možda moguće malo ubrzati.

    „Sa stopama rasta od 2,5 odsto koliko imamo poslednjih godina nikada nećemo dostići centralno-istočnu Evropu i ne samo da je nećemo dostići, nego mi, kako statistika pokazuje, zaostajemo dodatno u poslednjih desetak godina“, kazao je .

     

     

    Izvor: BIZLife/N1

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE