Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Odmor bašibozuka

    Slika Paje Jovanovića na aukciji u Londonu: Početna cena od 70.000 do 100.000 funti

    Slika jednog od najvećih srpskih slikara Paje Jovanovića „Odmor bašibozuka“ nalazi se na aukciji u Londonu, a na prodaju je ponudila vodeća aukcijska kuća Sotbi sa procenjenom početnom vrednošću od 70.000 do 100.000 funti.

    Na sajtu aukcijske kuće iz Londona navedeno je da je reč o ulju na platnu dimenzija sa ramom 68 sa 60,5 centimetara, bez rama 41 sa 32,5 centimetara, čiji je autor Paul Joanowitch, a zainteresovani kupci već mogu da pošalju svoje ponude.

    Sadašnji vlasnik slike do nje je došao na aukciji kuće Kristi 1994. godine, s tim da je slika tada prodata pod nazivom „Arnautski ratnik“.

    U opisu slike stoji da su bašibozuci bili pripadnici nereguralne osmanske vojske. Zbog širokog prostranstva koje su kontrolisali, Osmanlije su se oslanjale na neregularnu vojsku.

    Vlada ih je naoružavala i kontrolisala, ali nisu primali platu i nisu nosili uniforme ili karakteristične oznake, već su nosili prepoznatljivu lokalnu nošnju.

    Pošto nisu bili formalno obučeni, nisu mogli da služe u velikim vojnim operacijama, ali su bili korisni za druge zadatke kao što su izviđanje i stražarenje.

    Inače, slika Paje Jovanovića „Dva bašibozuka pred kapijom“ prodata je u aukcijskoj kući Sotbi u aprilu 2018. godine za 465.000 funti, to jest više od pola miliona evra, mada je bila procenjena na tri puta nižu sumu i tako je oborila rekord kao najskuplja slika Paje Jovanovića.

    Do tada najveću tržišnu vrednost dostigla je njegova slika „Ukrotitelj zmija“, koja je 1999. godine na aukciji kod Kristija u Njujorku prodata za nešto više od 168.000 evra.

    Brutalne paravojne jedinice

    Bašibozuci su bili pripadnici neregularnih vojnih snaga u Osmanlijskom carstvu. Bili su poznati po svojoj nedisciplini i brutalnosti, a u njihovom sastavu su uglavnom bili Čerkezi, Albanci, Kurdi i muslimanski Romi.

    Oni nisu učestvovali u većim vojnim operacijama, već izviđačkim i drugim manjim misijama. Iako naoružani od strane Osmanlijskog carstva, oni nisu nosili njegove uniforme niti oznake. Umesto plate dozvoljeno im je da pljačkaju pokoreno i porobljeno stanovništvo na osvojenim teritorijama nakon uspešnih vojnih operacija.

    Izvor: Sputnjik, Tanjug, BIZLife, Danas

    Foto: Sothebys_printscreen

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE