Milijarde dolara i evra u kešu stižu u Rusiju uprkos sankcijama: Kako je to moguće?
Oko 2,3 milijarde dolara u američkim dolarima i evrima poslato je u Rusiju od kada su Sjedinjene Države i EU zabranile izvoz svojih novčanica u tu zemlju u martu 2022. godine, nakon invazije na Ukrajinu, prema carinskim podacima u koje je Reuters imao uvid.
Kako piše britanska agencija, prethodno neobjavljene cifre pokazuju da je Rusija uspela da zaobiđe sankcije koje blokiraju uvoz gotovine, što sugeriše da su dolari i evri i dalje korisni alati za trgovinu i putovanja, iako Moskva nastoji da smanji svoju izloženost tvrdoj valuti.
Carinski podaci, dobijeni od komercijalnog dobavljača koji beleži i sastavlja informacije, pokazuju da je gotovina transportovana u Rusiju iz zemalja poput UAE i Turske, koje nisu uvele ograničenja na trgovinu s Rusijom. Zemlja porekla za više od polovine ukupnog iznosa nije navedena u zapisima.
Vlada SAD-a je u decembru zapretila kaznama za finansijske institucije koje pomažu Rusiji da zaobiđe sankcije i uvela sankcije kompanijama iz trećih zemalja tokom 2023. i 2024. godine.
Kineski juan je pretekao američki dolar i postao najtrgovanija strana valuta u Moskvi, iako i dalje postoje značajni problemi s plaćanjima.
Dmitrij Polevoj, šef investicija u Astra Asset Management-u u Rusiji, rekao je da mnogi Rusi i dalje žele stranu valutu u gotovini za putovanja u inostranstvo, kao i za male uvoze i domaću štednju. „Za pojedince, dolar je i dalje pouzdana valuta,“ rekao je.
Ruska centralna banka i američka uprava za sankcije, Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC), nisu odgovorili na zahteve za komentar.
Rusiji zamrznuto 300 milijardi evra
Rusija je počela da označava dolar i evro kao „toksične“ 2022. godine kada su sankcije ograničile njen pristup globalnom finansijskom sistemu, otežavajući plaćanja i trgovinu. Oko 300 milijardi dolara stranih rezervi Banke Rusije u Evropi je zamrznuto.
Portparol Evropske komisije rekao je da ne može komentarisati pojedinačne slučajeve primene sankcija. On je dodao da Evropska unija (EU) komunicira s trećim zemljama kada sumnja da se sankcije zaobilaze. Carinski zapisi pokrivaju period od marta 2022. do decembra 2023. godine, a Reuters nije mogao da pristupi novijim podacima.
Dokumenti su pokazali nagli porast uvoza gotovine neposredno pre invazije. Između novembra 2021. i februara 2022. godine, 18,9 milijardi dolara u američkim dolarima i evrima ušlo je u Rusiju, u poređenju sa samo 17 miliona dolara u prethodna četiri meseca.
Daniel Pikard, lider grupe za međunarodnu trgovinu i nacionalnu bezbednost u američkoj advokatskoj firmi Buchanan Ingersoll & Rooney, rekao je da skok u pošiljkama pre invazije sugeriše da su neki Rusi želeli da se zaštite od mogućih sankcija.
„I dok su SAD i njeni saveznici naučili važnost kolektivne akcije u maksimiziranju ekonomskih posledica, Rusija je učila kako da izbegne i ublaži te iste posledice,“ rekao je Pikard. Dodao je da podaci gotovo sigurno potcenjuju stvarne tokove valute.
Izvor: BIZLife
Foto: Freepik/Unsplash/Pexels/Pixabay