Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Prva kazna zbog svemirskog otpada

    Američka Federalna komisija za komunikacije (FCC) izrekla je prvu kaznu kompaniji koja je prekršila njeno pravilo o odlaganju svemirskog otpada.

    Kompanija Diš netvork, koja pruža medijske usluge preko satelitskog signala, mora da plati 150.000 dolara Komisiji zbog neuspešnog uklanjanja satelita „EchoStar-7“ iz Zemljine orbite. Satelit je u svemiru više od dve decenije.

    Uklanjanje objekata iz orbite važan je aspekt upravljanja kosmičkim otpadom. Na taj način izbegavaju se sudari sa drugim satelitima ili objektima koji se nađu u Zemljinoj orbiti.

    Umesto da pravilno ukloni satelit, Diš netvork ga je poslao u „orbitu za odlaganje“ na visini dovoljno niskoj da predstavlja rizik od takozvanog orbitalnog otpada.

    „Kako satelitske operacije postaju sve zastupljenije i kosmička ekonomija se ubrzava, moramo biti sigurni da se operateri pridržavaju svojih obaveza“, istakao je šef regulatornog tela FCC za sprovođenje odluka Lojan A. Igal, u saopštenju u kojem je najavljeno kažnjavanje američke medijske kompanije.

    Diš netvork je 2002. godine lansirao satelit u geostacionarnu orbitu – polje svemira koje počinje 36.000 kilometara iznad Zemljinog tla.

    Kompanija je 2012. prihvatila plan za ublažavanje orbitalnog otpada, kao i da će po završetku svoje misije poslati „EchoStar-7“ u deo orbite poznat kao groblje, koji se nalazi oko 300 kilometara iznad mesta gde je satelit bio stacioniran, gde ne bi predstavljao rizik za druge aktivne satelite.

    Međutim, 2022. godine, Diš netvork je shvatio da satelit nema dovoljno goriva i da neće moći da stigne na željeno odredište. Umesto na groblju, satelit je završio na 122 kilometra iznad oblasti aktivne geostacionarne orbite, to jest 178 kilometara od planirane lokacije.

    Svemirski otpad, koji FCC definiše kao veštačke objekte koji kruže oko Zemlje, a nisu funkcionalne svemirske letelice, predstavlja razlog za sve veću zabrinutost za ovu organizaciju. Što više starog materijala ostane u orbiti, to je, kao ističu, novim satelitima teže da započnu i završe svoje misije.

    Prošle godine je usvojeno pravilo kojim se od satelitskih operatora zahteva da odlože svoje satelite u roku od pet godina od završetka misije.

    Izvor: RTS

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE