Previše stradalih radnika: Sindikat za hitnu sednicu Saveta za bezbednost na radu
Sindikat UGS „Nezavisnost“ zahteva da se u Srbiji, u što kraćem roku, sazove sednica Saveta za bezbednost i zdravlje na radu.
Na sednici bi se analizirali tragični događaji i stanje u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, navedeno je u pismu, koje je, povodom masovnog trovanja radnika u Aleksincu, predsednici Vlade u tehničkom mandatu Ani Brnabić uputila predsednica tog sindikata Čedanka Andrić.
„Ovo tripartitno telo, koje je ustanovljeno da doprinese približavanju različitih stavova učesnika u socijalnom dijalogu i inicira preventivnu politiku po svim pitanjima koja se odnose na oblast bezbednosti i zdravlja na radu, godinama nije imalo sednice, na šta su sindikati više puta ukazivali“, navedeno je u pismu.
Andrić je podsetila da je prošle godine usvojen novi Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu, a da se Savet o njemu nije izjasnio ili inicirao bilo koje rešenje koje bi trebalo da se nađe u zakonu, te da se kasni i sa radom na izradi podzakonskih akata.
Ukazala je na podatke Inspektorata za rad (bez podataka u oblasti rudarstva, unutrašnjih poslova i vojske) prema kojima su prošle godine 42 radnika poginula na radnom mestu ili su umrli od posledica povreda na radu.
„Ova statistika je još crnja ako se gleda u prethodnim godinama. Kada se tome dodaju teške povrede i činjenica da još nemamo zakon koji efikasno reguliše naknadu štete usled povreda na radu i smrtnog ishoda, kao i probleme sa registracijom, praćenjem i dokazivanjem profesionalnih oboljenja, nameće se pitanje šta još treba da bi se institucija Saveta aktivirala“, navedeno je u pismu premijerki.
Sve što je predloženo – odbijeno je
Andrić je istakla da je „više nego očigledno da nam je prevencija zakazala i da nije dovoljno imati zakone“ i navela da su reprezentativni sindikati predlagali rešenja za unapređenje prevencije.
„Predlagali smo da, u firmama koje imaju preko pedeset zaposlenih, budu obavezni Odbori za bezbednost i zdravlje na radu, ali nije prihvaćeno. Predlagali smo uvođenje koordinatora za bezbednost i zdravlje na radu kako bi sindikati pomogli inspektorima, ali nije prihvaćeno. Tražili smo da se postupi u skladu sa zaključkom Komiteta za primenu standarda Međunarodne organizacije rada iz 2019. godine, da se Zakon o inspekcijskom nadzoru uskladi sa Konvencijom 81. tako šta će se ukinuti najava nadzora i to nije urađeno“, navela je Andrić.
Dodala je da se sindikat zalagao i za jačanje kapaciteta Inspektorata za rad i pojačanu kontrolu primene mera za koje je odgovoran poslodavac.
Mora se, kako je rekla, prestati sa praksom zastarevanja krivičnih prijava i prekršajnih naloga koje pišu inspektori, mora se prestati sa praksom da poslodavci ne odgovaraju krivično kada radnici izgube život na radnom mestu, jer nije dovoljno reći da su krivične prijave podnete.
Izvor: 021
Foto: Pixabay
Pingback: Sindikat za hitnu sednicu Saveta za bezbednost na radu - InfoPuls