Preduzetnici i privrednici uvode promene u poslovanju
Nemački tehnološki lanac Gravis od sredine januara prestao je da prima gotovinu. Kompanija se odlučila da, bez obzira na vrednost kupovine u njihovim radnjama novčanicama neće moći ništa da se kupi, čak ni proizvodi koji koštaju nekoliko evra. Kako su istakli iz te kompanije, bezgotovinsko plaćanje je jednostavno, sigurno, brzo za kupce i odavno je prihvaćeno.
Plaćanje karticama već je dominantno u skandinavskim zemljama. U Kopenhagenu, Stokholmu ili Oslu mnogi kafići i barovi više ne prihvataju gotovinu. Iza ovakve odluke ne stoji samo orijentacija prema ponašanju kupaca, već i poslovna računica. Za preduzetnike i male biznise, bezgotovinsko plaćanje je jeftinije, jednostavnije i omogućuje brže poslovne procese.
Srbija nastoji da uhvati korak i slični trendovi prisutni su i kod nas
U poslednjih šest godina, prema podacima NBS, vrednost transakcija obavljenih karticama povećana je više od tri puta i dostigao je iznos od 850 milijardi dinara godišnje. Isto tako, vrednost plaćanja putem interneta u domaćoj valuti je porasla čak 20 puta i prošle godine je premašila 81 milijardu dinara. Za privrednike to znači da bi trebalo da idu u korak sa potrebama i zahtevima mušterija i omoguće prihvatanje bezgotovinskih plaćanja.
Preduzetnicima, mikro i malim preduzećima, koji nisu prihvatali bezgotovinska plaćanja u prethodnih 12 meseci, sada je na raspolaganju subvencionisani program za nabavku POS uređaja.
Nedavno su otvorene prijave za POS program u okviru kojeg zainteresovani privrednik dobija besplatnu instalaciju i korišćenje POS terminala ili rešenja za onlajn prodaju, uz subvencionisanu trgovačku naknadu do 0,99% u trajanju do godinu dana. Program je otvoren i za institucije koje žele da ponude bezgotovinsko plaćanje na šalterima.
Prijavljivanje (LINK za prijavu) je moguće u bilo kojoj od devet banaka koje su podržale POS program: AIK banka, Banka Intesa, Erste banka, Halkbank, NLB Komercijalna banka, OTP banka, ProCredit banka, Raiffeisen banka i UniCredit banka, ali i na sajtu www.boljinacin.rs.
POS program je pokrenut u okviru Nacionalne inicijative za bezgotovinsko plaćanje, zajedničkog projekta Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH i kompanija Mastercard i Visa, koji se sprovodi pod okriljem develoPPP programa Nemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) u saradnji sa NALED-om i Ministarstvom finansija.
Izvor: BIZLife
Foto: Promo