
OVAKO ste vi glasali: Zatvaranje prodavnica nedeljom DA ili NE?
Da li bi ukidanje rada nedeljom, o čemu se u poslednje vreme sve više govori, bar od zaposlenih u trgovinskim lancima napravilo zadovoljne i srećne radnike?
Poznato je da je položaj zaposlenih u trgovini nezavidan, da trgovci primaju minimalnu zaradu a negde ni toliko. Takođe, veliki broj zaposlenih u ovoj delatnosti obavlja posao sa samo 2 slobodna dana mesečno, a ne postoji efikasan model kontrole njihovog radnog vremena.
Iz ovih razloga je socijalno ekonomski savet grada Kragujevca jednoglasno doneo odluku da pokrene inicijativu za zabranu rada nedeljom u trgovinskoj delatnosti, osim na mestima gde je to neophodno (benzinske stanice, apoteke).
Inicijativu za zabranu rada nedeljom pokrenuli su i udruženi sindikati Sloga. Oni traže zabranu rada velikih trgovinskih centara i šoping molova u Srbiji nedeljom jer su „položaj radnika i očuvanje porodice lošiji i gori nego ikada, a rad nedeljom postao je pravilo koje se zloupotrebljava“.
https://www.bizlife.rs/biznis/poslovne-vesti/iz-srca-sumadije-krece-inicijativa-da-se-zabrani-rad-nedeljom/
Pošto nas interesuje i mišljenje građana, BIZLife je prošle nedelje sproveo anketu na Fejsbuku u kojoj ste mogli da glasate da li ste za zatvaranje prodavnica nedeljom ili ne.
Ovako ste glasali: 76 odsto vas (722) glasalo je za zatvaranje prodavnica nedeljom, dok je 24 odsto (225) glasalo protiv.
Situacija u regionu i EU
Iako su i u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj postojale inicijative da se zabrani rad nedeljom, to je do sada urađeno samo u Crnoj Gori.
U toj državi nedavno su na snagu stupile izmene Zakona o unutrašnjoj trgovini kojima Vlada Crne Gore pokušava da promeni dugogodišnje kupovne navike građana.
Mnoge države Evropske unije su ograničile rad nedeljom. Pravila su najstroža u Austriji gde je potpuno zabranjeno raditi poslednjim danom u sedmici.
Uz Grčku i Austriju, i Belgija, Kipar, Češka, Francuska, Nemačka, Mađarska, Island, Luksemburg, Holandija, Španija, Poljska i Velika Britanija imaju jasna pravila o tome ko može, a ko ne može da radi nedeljom.
Ostale članice EU uglavnom ne ograničavaju radno vreme.
Izvor: BIZLife
Foto: Pixabay
What's your reaction?
Komentari
-
jasna
Neka nedelja bude dan za dobrovoljni rad, koji se plaća uvećanjem od 100% na zaradu, ali da se to poštuje. Onda bi se drugačije razmišljalo. Poslodavci bi morali da plate radnike duplo i pitanje je da li bi im se to isplatilo. Za sada su radnici eksploatisani i nezaštićeni, a poslodavci ne poštuju zakon. Ja na bih nedeljom radila ni za duplu platu, ne može se sve platiti. Bitnija je mi je porodica toga dana.
-
Srđan
Ja bih zaposlio radnike koji rade samo subotom, nedeljom i praznicima kao i radnike koji rade radnim danima i dao bi im istu platu. Oni koji rade vikendom dakle bi bili plaćeni kao da rade 5 dana u nedelji.. zašto bi tako nešto pošteno zabranili.. Ko hoće da mu radnja radi vikendom i praznicima eto rešenja. Ko to ne može da priušti neka ne radi vikendom.
-
Ollegunar Solskjer
Cuj, ne postoji model kontrole radnog vremena!?!?!? U 21. veku, u jeku informaticke revolucije, napisati ovo moze samo, da ne krstim ko. Problem je sto poslodavci krse zakon i ne placaju zaposlene za prekovremeni rad i rad nedeljom i praznicima. Kad se ide u kupovinu? Naravni vikendom. Kad se ima vremena. Da skratim, nije problem model kontrole radnog vremena, vec ko ce to da radi. Ko ce da kontrolise poslodavce kako placaju svoje zaposlene.