Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Pitanje koje zanima svakog od nas – kada će da POSKUPI STRUJA i za koliko?

    Posle svih poskupljenja sa kojima su građani Srbije suočeni poslednjih meseci, sve je očiglednije da će ih dočekati i poskupljenje struje.

    Privredi je električna energija već skuplja duplo, a građane od poskupljenja tog energenta ne deli mnogo. Sudeći bar prema izjavama predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je ovih dana kazao da će struje biti ali da je pitanje koliko će koštati.

    Vučić je juče ukazao na dolazeću energetsku krizu, dodajući da to brine sve, lidere EU i regiona, kao i da će on uputiti poruku ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da po tom pitanju pomogne Srbiji.

    Govoreći o ceni gasa koja je dostigla 1.900 dolara za hiljadu kubnih metara, Vučić je kazao da to nisu normalne cene i da to  nije moguće izdržati. „Naša cena je i dalje 270 dolara po kubnom metru“, rekao je Vučić.

    On je kazao da je situacija sa strujom još gora, ne navodeći da li će biti poskupljenja struje i za domaćinstva. „Ali, borićemo se. I nadam se da ćemo da uradimo ono što je važno i dobro za građane Srbije“, rekao je Vučić.

    Koliko će tačno biti skuplja, još uvek nije poznato, ali je poznato da se ovo poskupljenje već „obrušilo“ na privredu u Srbiji, posebno na građevinsku industriju, gde su poskupljenja u poslednje vreme i dupiz kategorije domačinstava podelitilo.

    Predsednik poručio: Restrikcije u Kini, stižu i u Evropu

    Ipak, sudeći po izjavama predstavnika vlasti i kompanija koje se bave snabdevanjem i proizvodnjom električne energije i gasom, iako će privreda najverovatnije „patiti“ zbog ovoga, privatna domaćinstva nemaju razloga za brigu

    Oni ističu da će, čak i privreda, koju će ova, „najveća kriza posle korone“, kako ju je nazvao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, pogoditi, to će biti u znatno manjoj meri nego što je to slučaj u svetu.

    Drugim rečima, kako tvrde, evropski scenario u Srbiji biće izbegnut jer su obezbeđene dovoljne količine gasa ali i struje, a nije na vidiku ni njihovo poskupljenje. Bar za domaćinstva.

    Ovo je objasnio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je istakao da su razlozi za poskupljenje „uvođenje karbon takse“ i to što su „svi želeli da podignu industrijske kapacitete u februaru i martu jer su pomislili da izlaze iz glavnog talasa korone“.

    „Kina već ime restrikcije električne energije a to počinje da pogađa i Evropu. Iznenada se približavamo najvećoj krizi posle korone“, naveo je predsednik Srbije.

    „Građani imaju dovoljno električne i toplotne energije i gasa“

    Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović takođe smatra da je Srbija „energetski stabilna“ sa obezbeđenim količinama energenata i da građani imaju „dovoljno električne i toplotne energije i gasa“.

    Ona je za Radio-televiziju Srbije istakla da Srbija mora da vodi računa o „energetskom siromaštvu“ i dodala da je Ministarstvo pre globalne krize definisalo dokument o energetski zaštićenom kupcu.

    „Ta uredba znači da pomognemo onim ljudima koji ne mogu da plate račune za struju, gas ili toplotnu energiju, a naše procene su da će, kada govorimo o struji, više od 200.000 domaćinstava koristiti mogućnosti olakšanog načina plaćanja“, rekla je Mihajlović.

    Svet i Evropa suočavaju se sa ozbiljnim nedostatkom energije, zbog čega je u mnogim zemljama zabeležen rekordan rast cene gasa.

    Prema Verivoks sajtu za poređenje cena, poskupljenje energenata najveće je u poslednjih deset godina.

    Samo u septembru cena zemnog gasa za potrošače u Evropskoj uniji skočila je za 17 odsto. Brojna domaćinstva ovih dana dobijaju pisma neprijatne sadržine u kojima ih obaveštavaju o povećavanju njihovih mesečnih računa, pišu mediji.

    Iz ovog razloga Evropska unija najavila je da razrađuje moguće mere

    Iduće nedelje Evropska komisija će objaviti spisak mogućih mera, najavio je komesar EU za privredu Paolo Đentiloni. On spominje moguću zajedničku nabavku i stvaranje zajedničkih zaliha.

    „Ali to neće biti jednostavna rešenja, neće biti tradicionalna rešenja. Za to će biti potrebno vreme.“

    Struja poslednji put poskupela u februaru

    Električna energija poslednji put je poskupela od februara ove godine.

    Tada je struja poskupela za 3,4 odsto, što znači da je ovo povećanje uvećalo mesečni račun od 3.000 dinara za 150 dinara.

    Većinu struje Srbija i dalje dobija iz uglja – prema podacima EPS-a za 2019. godinu, iz termoelektrana na ugalj proizvede se 70 odsto električne energije.

    Srbija je po proizvodnji energije iz obnovljivih izvora daleko ispod evropskog proseka – dok je u EU tokom 2019, na ovaj način dobijeno 37,5 odsto struje, u našoj zemlji je iz malih hidroelektrana, vetroparkova i solarnih elektrana proizvedeno nešto manje od 19 odsto struje.

    Teška zima pred Srbijom: Gas poskupeo 500%, struja duplo, a peleta nema

    Izvor: BIZLife, mediji

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE