Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Ovaj SUPERKOMPJUTER je veličine dva teniska terena i jačine milion laptopova (VIDEO)

    Lestvica, kada su u pitanju superkompjuteri, uskoro će biti podignuta u velikoj meri.

    Upoznajte Auroru, računar koji će, kada bude potpuno operativan, moći da izvrši 2 milijarde milijardi (tehnički, 2 kvintiliona) operacija u jednoj sekundi. A tako velike brzine mogle bi dovesti do toga da Aurora pomogne u nezamislivim naučnim otkrićima.

    Sistem grade van Čikaga Intel i Hewlett-Packard. Ima otisak koji je veličine dva teniska terena i težak je oko 600 tona i na kraju će pokretati 60.000 grafičkih procesorskih jedinica (20.000 više od bilo kojeg poznatog superkompjutera danas). I iako je daleko od završetka i ne očekuje se da će biti 100% operativan do sledeće godine, već je rangiran kao drugi najmoćniji superkompjuter na planeti.

    Aurora će živeti u Argonne Leadership Computing Facility u Ilinoisu—i to nije jedini novi superkompjuter na horizontu. El Capitan, koji će početi da se pokreće sledeće godine, nalaziće se u Nacionalnoj laboratoriji Lorens Livermor u Kaliforniji i na kraju bi mogao biti čak i brži od Aurore. A sistem pod nazivom Eagle, koji je Microsoft instalirao u svoj Azure oblak, upravo je debitovao na listi Top500 superkompjutera i to na trećem mestu.

    Kada bude potpuno operativna, Aurora bi mogla biti najmoćnija veštačka inteligencija na planeti, makar samo na neko vreme. I naučnici se nadaju da će iskoristiti tu računarsku moć da urade sve, od toga da prognoze klimatskih promena postanu pouzdaniji, preko toga da pomognu planerima da se pripreme za moguće poplave ili požare, do mapiranja veza u ljudskom mozgu, zadatka koji će trajati mesecima ili čak godinama zbog složenosti, čak i sa ogromnim resursima Aurore.

    Međutim, pre svega toga, Aurora će pomoći u dizajniranju i proizvodnji baterija koje se brže pune i snažnije su. Takođe će sakupiti podatke sa masivne rendgenske mašine za traženje manjih nedostataka u onim baterijama koje ljudima često nedostaju, što može dovesti do opasnosti od požara.

    Superkompjuter ima snagu milion laptopova

    Superkompjuteri poput Aurore poznati su kao mašine eksaskala. Najveći, trenutno, se zove Frontier, koji je sposoban za 1.000.000.000.000.000.000 (prethodno pomenutih kvintiliona) proračuna u sekundi . Upravo su ovakvi superkompjuteri pomogli naučnicima da dizajniraju lekove koji se bore protiv COVID-19. (Aurora, kada bude potpuno operativna, imaće 70 odsto više memorije od Frontier-a.)

    Ono što je zanimljivo primetiti u vezi sa uređajima poput Aurore je kako oni naglašavaju koliko je brza bila evolucija računarstva. Pre samo 30 godina, superkompjuter je imao procesorsku snagu koja je bila otprilike jednaka jednom od današnjih laptopova. Superkompjuter Summit u Nacionalnoj laboratoriji Oak Ridž, koji je bio najbrža mašina na svetu 2020. godine, imao je otprilike istu računarsku snagu kao milion laptopova.

    Danas je Summit tek sedmi najmoćniji računar na svetskoj rang listi. (Ova rangiranja nisu potpuna, vredi napomenuti. Kina, na primer, ne objavljuje mogućnosti obrade svojih računara eksaskala.) A noviji, veći uređaji se stalno sastavljaju.

    Čak se i Elon Musk uključuje u akciju. Tesla troši milijardu dolara na stvaranje superkompjutera nazvanog Dojo, koji planira da koristi za analizu vizuelnih podataka za obuku svojih sistema autonomne vožnje.

    Što se tiče Aurore, iako je još uvek daleko od svog vrhunskog kapaciteta, istraživači su već koristili sistem koji je još uvek u izgradnji da pregledaju 22 milijarde molekula leka na sat, što bi moglo pomoći da se ubrza otkrivanje novih lekova u mesecima i godinama koje dolaze .

     

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: YouTube Screenshot

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE