AI, OpenAI

AI „rat“ u najavi: OpenAI optužuje DeepSeek za krađu

ChatGPT tvrdi kako je pronašao dokaze da je kineski start-up za veštačku inteligenciju DeepSeek koristio vlasničke modele američke kompanije za obuku svoje konkurentske aplikacije otvorenog koda.

Zato postoji zabrinutost oko potencijalnog kršenja intelektualnog vlasništva.

Kreator ChatGPT, jednog od najpopularnijih AI četbota na svetu, rekao je za Financial Times da je video neke dokaze o „destilaciji“, za koje sumnja da potiču od DeepSeeka.

Ovu tehniku koriste razvojni programeri za postizanje boljih performansi na manjim modelima korišćenjem podataka iz većih i sposobnijih, što im omogućava slične rezultate na određenim zadacima uz puno nižu cenu.

Konkretno, proces podrazumeva da jedan AI model postavlja veliki broj pitanja drugom modelu kako bi naučio njegove obrasce odgovaranja i tako „izvukao“ njegovo znanje.

Destilacija je uobičajena praksa u ovoj industriji, ali moguće je da DeepSeek to radi kako bi izgradio sopstveni konkurentski model. Takva praksa je direktno kršenje uslova korišćenja OpenAI platforme.

DeepSeek: Kineski AI alat koji izaziva svetsku pažnju

„Problem je kada to radite kako biste stvorili model za sopstvene potrebe“, rekla je osoba bliska OpenAI.

Američka kompanija OpenAI, predvođena Semom Altmanom, time je optužila svog kineskog konkurenta DeepSeek da je neovlašćeno koristio njihov AI model za treniranje svog četbota.

Ova vest je potresla globalnu tehnološku scenu nakon što je DeepSeek uspeo da postigne uporedive rezultate sa daleko manjim ulaganjima i računarskim resursima.

Situacija je izazvala snažne reakcije u tehnološkom svetu, posebno nakon što je DeepSeek objavio svoj R1 model otvorenog koda.

Investitori su počeli da preispituju dosadašnje uverenje da je za treniranje AI modela potrebna ogromna količina računarske snage, što je dovelo do značajnih turbulencija na berzi.

Moguće je da je došlo do krađe“

Dejvid Saks, kojeg je bivši američki predsednik Donald Tramp imenovao za „cara“ veštačke inteligencije i kriptovaluta, izjavio je da postoje značajni dokazi o ovoj praksi.

„Mislim da ćemo u narednih nekoliko meseci videti kako naše vodeće AI kompanije preduzimaju korake da spreče ‘destilaciju’ znanja“, rekao je Saks za Fox News.

OpenAI se takođe bori s optužbama za kršenje autorskih prava. OpenAI se suočava sa tužbom koju predvodi New York Times, zbog navodnog neovlašćenog korišćenja njihovog sadržaja za treniranje AI modela.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: Seebiz, Agencije

Foto: Freepik

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE