Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Rad na daljinu digitalni nomad

    Onima koji rade od kuće ovaj trend se neće svideti: Da li će rad na daljinu postati prošlost?

    Rad na daljinu mogao bi radnicima doneti niže plate u evropskim kompanijama, jer kompanije traže priliku da povećaju proizvodnju i smanje troškove, pokazalo je novo istraživanje.

    Udaljene radne pozicije brzo nestaju i menjaju se hibridnim načinima rada, dok kompanije, uključujući tehnološke gigante širom sveta, dolaze na naslovne strane zbog zahteva zaposlenima da se vrate u kancelarije, u preokretu trenda za koji su mnogi mislili da će se zadržati.

    Nedavna studija koju je objavila platforma za upravljanje potrošnjom Pleo sugeriše da gotovo jedno od pet evropskih malih i srednjih poduzeća (MSP) razmatra smanjenje plata za radnike na dlajinu. MSP inače predstavljaju 99% svih poduzeća u EU, prenosi Investitor.me

    Thorbjørn Fink, izvršni direktor kompanije Pleo, rekao je za Euronews Business da će kompanije “biti fokusirane na smanjenje troškova tokom 2024. godine”.

    “Naš izveštaj pokazuje da 1 od 4 ispitanika ovo vidi kao temu za 2024. godinu. Ali odakle će doći takve uštede, neizvesno je. Neki od ispitanika, njih oko 20% spominju smanjenje plata radnika na daljinu kao način za smanjenje troškova”, rekao je.

    Fink je takođe napomenuo da bi mnoge od anketiranih kompanija mogle poboljšati svoju svest o sopstvenom finansijskom zdravlju i “stegnuti kaiš” na druge načine koji ne uključuju smanjenje plata radnika na daljinu.

    “Neke kompanije se zapravo zalažu za više prakse rada na daljinu kako bi smanjile troškove poslovnog prostora”, rekao je on, dodajući da je od ključnog značaja da ova mala i srednja poduzeća dobiju “precizan pregled načina na koji se potrošnja događa i donose odluke zasnovane na podacima”.

    Uticaj smanjenja plata na tržište rada

    Ideja da se radnicima na daljinu plaća manje nije nova, ali debata je i dalje u toku, a jedna strana tvrdi da nedostatak putovanja na posao i sloboda udaljenih radnika da žive gde žele može rezultirati manjom platom.

    Posao, radnici, rad na daljinu

    Posao, radnici (Freepik)

    Drugi kažu da su radnici na daljinu podjednako produktivni kao i njihove kolege na licu mesta i čak smanjuju troškove za poslodavce, pa bi njihov rad trebalo da bude jednako nadoknađen. Holandska multinacionalna konsultantska kompanija za ljudske resurse Randstad rekla je za Euronews Business da je vrlo važno da se prema svim zaposlenima odnosi ravnopravno, bez obzira na njihovu lokaciju.

    “Moramo se pobrinuti da stvorimo jednake uslove za sve, gde se svi radnici tretiraju na pravedan način kako bi se postigli bolji rezultati i za pojedince i za organizacije”, kažu iz kompanije.

    Mnogi poslovni lideri su glasno izrazili prezir prema radu od kuće. Britanski poslovni magnat Lord Alan Sugar, poznat po svom stavu protiv rada od kuće, rekao je još 2022. da bi oni koji rade na daljinu trebalo da budu manje plaćeni. Drugi izvršni direktori su takođe bili vrlo otvoreni o lošim stranama rada na daljinu, a izvršni direktor Goldman Sachsa, David Solomon je to nazvao “aberacijom”.

    Raste udeo hibridnih poslova

    Konsultantska kuća za ljudske resurse rekla je da bi “poslodavci trebalo da se pozabave fleksibilnošću na način koji promoviše kulturu, učinak i angažman”.

    Usprkos velikom broju onih koji traže posao, a koji odbijaju da naprave kompromis u vezi s udaljenim pozicijama, poslodavci se povlače i okreću se hibridnim ponudama, kao svojevrsnom kompromisu između željene fleksibilnosti zaposlenih i cilja kompanije za fizičkim prisustvom zaposlenih.

    U prosincu 2023. ta brojka u SAD-u je bila relativno niska, s udaljenim mogućnostima koje su iznosile jednu desetinu ukupnog broja pozicija i hibridnih uloga od 13%.

    U Evropi je, međutim, prilično visoka: u Velikoj Britaniji 43% pozicija su bile hibridne opcije, dok ih je Francuska imala 31%. U Nemačkoj je 31% poslova objavljenih na LinkedIn-u oglašeno kao hibridne pozicije. U međuvremenu, udaljene radne pozicije primaju skoro pet puta veći udeo prijava u odnosu na dostupne poslove, prema platformi društvenih medija usmerenoj na poslovanje.

    Najbrže rastući centri u svetu za digitalne nomade

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE