Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    “Omikron 5x zarazniji, dve trećine onih koji dođu na pregled pozitivno”

    Iako je u ponedeljak registrovano gotovo 9.000 novozaraženih korona virusom, ipak ohrabruje to što nema mnogo pacijenata čije lečenje zahteva hospitalizaciju, ukazuju stručnjaci.

    Doktor Zoran Bekić, koordinator vakcinalnog punkta na Beogradskom sajmu i direktor Doma zdravlja Savski venac kaže za RTS da je drastičan skok broja zaraženih posle praznika posledica omikron varijante korona virusa koji se pet puta brže širi.

    “S druge strane usporili smo imunizaciju. Dva miliona i 300.000 građana nije dobilo nijednu dozu, 980.000 koji su stekli uslov za treću dozu je nisu dobili. To je tri miliona i 300.000 građana koji su na meti infekcije“, naveo je Bekić.

    Okupljanja i nepštovanje mera doveli do ovakve situacije

    Ukazuje na veliki broj kontakata, masovna okupljanja i nepridržavanja mera I da je to sve dovelo do ovog talasa koji se širi jako brzo.

    Prema njegovim rečima, u DZ Savski venac je krajem prošle godine dnevno bilo između 120 i 1.560 pregleda, sada ih ima između 400 i 500.

    „Ali, zabrinjava broj inficiranih kod onih koji prvi put dođu na pregled. Ako je procenat inficiranih bio između 22 i 25 odsto krajem decembra, poslednjih dana dve trećine pacijenata koji prvi put dođu u našu ambulantu ima koronu“, napominje Bekić.

    Nedovoljno vakcinisanih građana

    Navodi da je najveći pritisak u kovid ambulantama kod onih uzrasta od 18 do 45 godina jer su oni u najmanjem procentu vakcinisani, a najviše se kreću. Dodaje da oni koji su hteli da se imunizuju su to uradili i u prvom talasu.

    „Veliki broj onih koji je trebalo da prime buster dozu nisu došli. Broj teških kliničkih slika u oktobru je uspeo da doprinese stepenu daleko većeg interesovanja za imunizaciju. Tada smo aplikovali dnevno između 35 i 45.000 ukupnih dnevnih doza. Sada kako je soj počeo da popušta, ne trčimo ka vakcinalnom punktu. Moramo da budemo dovoljno odgovorni da znamo da ovo neće proći samo od sebe“, kaže Bekić.

    Povećava se broj zaražene dece

    Kod dece je, napominje, nešto bolje nego kod odraslih, ali treba imati u vidu da i dalje traje raspust.

    „Krajem prošle godine u DZ Savski venac imali smo jedno do dvoje dece zaraženih dnevno. Sada brojevi polako počinju da rastu. Rastu brojevi dece koja se hospitalizuju u dečjim kovid bolnicama. Zabrinjava kako će izgledati početak školske godine, jer ovih 9.000 koje smo uspeli da prepoznamo, a ima i onih koji nisu otišli na pregled. Procenjujemo da je sada više od 15.000 inficiranih osoba na dnevnom nivou u Srbiji“, rekao je Bekić.

    Đerlek: Situacija ozbiljnija nego pre dve, tri nedelje

    I državni sekretar Ministarstva zdravlja doktor Mirsad Đerlek je situacija u kovid sistemu mnogo ozbiljnija nego pre dve do tri nedelje.

    Naglašava da je pritisak na zdravstveni sistem veliki i da se premestio iz kovid bolnica na kovid ambulante, gde se vodi teška i ozbiljna borba sa koronavirusom.

    Navodi da je u ponedeljak bilo 8.000 pregleda samo u Beogradu, a tokom noći još 700 pregleda.

    „Zbog toga smo povećali kapacitete kovid ambulanti, pa u ovom trenutku samo u Beogradu imamo 195 ekipa koje su na terenu. Pre pet dana je bilo oko 120 ekipa. Pratimo situaciju na dnevnom nivou i pokušavamo da organizujemo službu“, objašnjava Đerlek.

    „Bez vakcinacije ulazimo u veliku opasnost“

    Đerlek ističe da omikron soj pokazuje svoju snagu i da nevakcinisani imaju težu kliničku sliku, pogotovo stariji pacijenti sa komorbiditetima.

    Ističe i da zabrinjava postkovid sindrom na koji ljudi obično zaboravljaju.

    “Mladi imaju lakšu kliničku sliku i prebole kovid 19, ali dešava se da se ti isti pacijenti posle par meseci vraćaju sa infarktom miokarda, sa moždanim udarima… Nije sve rešeno kada završite sa kovidom 19. Postkovid sindrom je vrlo ozbiljna i zabrinjavajuća stvar“, upozorava Đerlek.

    Ističe da je optimista i da se nada da će u 2022. godini potencijal virusa slabiti i da će se desiti ono što najavljuje i Svetska zdravstvena organizacija – da će do kraja godine doći do stabilizacije i povratka normalnom životu.

    „Vidimo da slabi potencijal virusa. Ne treba potceniti omikron, ali je ipak slabiji i mnogo je manji procenat hospitalizovanih nego kada je delta soj u pitanju, što znači da polako vidimo da potencijal virusa slabi, što je ohrabrujuće“, naglašava Đerlek.

    Izvor: RTS

    Foto: Printscreen

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE