Odgovor Fiskalnog saveta Siniši Malom o ceni Nacionalnog stadiona
Fiskalni savet saopštio je da njihova ocena u vezi sa cenom izgradnje Nacionalnog stadiona nije dovedena u pitanje.
Oni su na taj način reagovali na izjavu ministra finansija Siniše Malog da je procena Fiskalnog saveta da je cena izgradnje Nacionalnog stadiona udvostručena u odnosu na rebalans budžeta neistinita.
Podsetimo, Fiskalni savet je u utorak saopštio da je cena izgradnje Nacionalnog stadiona udvostručena u odnosu na rebalans i da bi trebalo da košta skoro milijardu evra.
„Fiskalni savet je 4. novembra 2024. izradio Ocenu Revidirane Fiskalne strategije za 2025. sa projekcijama za 2026. i 2027. godinu i objavio je na svom sajtu. Ocena je izrađena na osnovu Revidirane Fiskalne strategije koju je Ministarstvo finansija dostavilo Fiskalnom savetu 24. oktobra 2024. godine“, naveli su danas iz Saveta.
Dodali su da je Vlada na sednici od 31. oktobra 2024. usvojila finalnu verziju Revidirane Fiskalne strategije koja se u manjim, tehničkim detaljima razlikuje od dostavljene verzije na kojoj je Fiskalni savet zasnovao svoju ocenu (drugačija definicija pojedinih investicionih projekata države i slično).
„O tim izmenama Fiskalni savet nije bio obavešten, niti su one do trenutka kad je Fiskalni savet izradio svoju ocenu bile objavljene na sajtu Vlade Srbije. Uzimajući sve navedeno u obzir (naročito to što nijedna ocena Fiskalnog saveta nije dovedena u pitanje finalnim izmenama Revidirane Strategije), Fiskalni savet zadržava nepromenjen integralni tekst svoje ocene“, istakli su iz Saveta.
Medijima su dostavili novu verziju ocene i objasnili da su naknadnim napomenama u fusnoti, označenim zvezdicom (*), naznačena mesta na kojima ocena referiše na delove Revidirane Fiskalne strategije koji su u finalnoj verziji ovog dokumenta izmenjeni.
U delu za cenu izgradnje Nacionalnog stadiona u fusnoti su naveli:
„U finalnoj verziji Revidirane Fiskalne strategije iz ovog projekta izdvojen je poseban projekat `Izgradnja Nacionalnog fudbalskog stadiona` (bez pratećih sadržaja) i njegova ukupna planirana vrednost iznosi 67,5 milijardi dinara, tj. 560 miliona evra. Prateći sadržaji ne mogu direktno da se pronađu u izmenjenoj tabeli, a njihov najveći deo najverovatnije je sadržan u projektu `Linijska infrastruktura` sa ukupnom vrednošću od 40,5 milijardi dinara (oko 350 miliona evra), koji u prvobitnoj verziji tabele nije postojao.“
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: Danas
Foto: BIZLife, Beta