Novi direktor Starbucks-a na udaru kritika jer će putovati korporativnim avionom do posla
Novi direktor Starbucks-a, Brajan Nikol, postao je meta kritika nakon što je otkriveno da će korporativnim avionom da putuje skoro 1.000 milja (1.600 km) od svoje porodične kuće u Njuport Biču u Kaliforniji do sedišta firme u Sijetlu.
Kritičari na društvenim mrežama su primetili nesklad između javnog stava kompanije o zelenim pitanjima i načina života njenih najviših rukovodilaca.
Brajan Nikol bi trebalo da preuzme svoju poziciju u najvećem svetskom lancu kafeterija 9. septembra.
U opisu Brajanovog posla je stajalo da se on neće „morati da se preseli blizu sedišta kompanije“, ali je dodato:
„Saglasni ste da ćete putovati od svog prebivališta do sedišta kompanije, što je potrebno da biste obavljali svoje dužnosti i odgovornosti“.
U dokumentu se navodi da će on imati pravo da koristi avion kompanije za „poslovna putovanja“ i za „putovanje između njegovog grada prebivališta i sedišta kompanije“.
Uslovi rada
Starbucks je takođe rekao da će da obezbedi malu udaljenu kancelariju u Njuport Biču koju će Nikol da koristi kada radi iz Kalifornije. Lanac kafeterija ima hibridnu politiku rada koja znači da zaposleni moraju da budu u kancelariji najmanje tri dana u nedelji.
Kompanija nije potvrdila da li će ista pravila da važe i za Nikola ili će on koji radi iz nove udaljene kancelarije u Kaliforniji ispuniti te uslove.
Uslovi njegovog zaposlenja izazvali su reakcije na društvenim mrežama, piše BBC.
„To je lepo… dobra pogodnost za vrhunske talente! Ali nadamo se da nećemo videti previše novih ‘održivosti’ i ‘ekoloških’ oglasa kod @starbucks?,“ naveo je jedan korisnik X-a.
„Novi izvršni direktor Starbaksa putuje 1.000 milja do Sijetla privatnim avionom na posao, tako da nemojte biti previše oštri prema toj konobarici koja vam je dala plastičnu slamku kada je niste želeli“, napisao je drugi.
Plata u Starbucks-u
Ostali su se fokusirali na to koliko će Brajan Nikol da bude plaćen na svom novom poslu.
„Kako to da nikada ne govorimo o platama izvršnih direktora kada govorimo o rastu cena?“, objavio je bivši američki sekretar za rad Robert Reič.
Prema ponudi za posao, Nikolova godišnja osnovna plata biće 1,6 miliona dolara (1,2 miliona funti). Povrh toga, mogao bi da dobije i bonus u vezi sa učinkom od čak 7,2 miliona dolara i do 23 miliona dolara godišnje Starbucks-ovih akcija.
Izveštaj koji su Ujedinjene nacije objavile 2021. godine pokazao je da je 1 odsto najbogatijih ljudi na svetu proizvodilo dvostruko više kombinovanih emisija ugljenika od 50 najsiromašnijih.
Starbucks je ovog meseca najavio da će Brajan Nikol da zameni Laksmana Narasimhana na mestu izvršnog direktora. Lanac kafeterija želi da poveća slabu prodaju.
Podsećamo, Nikol je vodio meksički lanac brze hrane „Chipotle“ od 2018. godine, pomažući mu da se oporavi od krize nakon trovanja hranom. Tokom njegovog vođenja meksičkog lanca, vrednost kompanije se udvostručila, a njene akcije su porasle sa manje od 7 dolara svaka na više od 50 dolara.
„Chipotle“ je takođe otvorio skoro 1.000 novih prodavnica i uvedene su nove tehnologije za automatizaciju pripreme hrane. Poslednjih meseci je viđen kao svetla tačka u industriji restorana, gde su mnoge kompanije prijavile da kupci smanjuju potrošnju.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Freepik, Pixabay