Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Nove prilike za poslove u oblasti proizvodnje i reciklaže baterija

    Od pojave „zelenih politika“ svedočili smo mnogim promenama na polju javnih politika, tj. njihovom usklađivanju sa potrebama smanjenja emisije štetnih gasova i smanjenja zagađenosti.

    Kada govorimo o proizvodnji, spisak industrija koje bi već danas mogle da počnu sa promenama „ka zelenom“ je veoma dug, a jedna od prioritetnih jeste proizvodnja baterija.

    Ono što ekonomske predikcije govore o ovoj grani proizvodnje jeste da će ona zasigurno rasti kao produkt mnogobrojnih faktora. Na prvom mestu to je sama potražnja za njima kako na nivou EU, tako i ostatku sveta, te se procenjuje da će tržište proizvodnje baterija u svetu dostići vrednost od 56 milijardi dolara do 2024. godine. Međutim, sam rast postojeće proizvodnja ne treba previše da plaši s obzirom da je plan da se proizvodnja zastarelih i neekoloških nikl-kadmijumskih i olovnih baterija zameni proizvodnjom litijumskih koje su po svim parametrima daleko efikasnije i manje štetne od drugih tipova. To će upravo predstavljati veliku razvojnu šansu za one države koje mogu da eksploatišu i prerađuju rudu litijuma za potrebe proizvodnje.

    Srbija predstavlja jedno od najznačajnijih ležišta litijuma na svetu. Samo na iskopavanju ruda litijuma širom zemlje može se angažovati nekoliko hiljada radnika na dug vremenski period. Pri tom ne govorimo samo o prostoj radnoj snazi, već i o tehnolozima, inženjerima, mašinski inženjerima i drugim profesijama koje bi ti poduhvati obuhvatili. Pored toga na teritoriji Srbije već postoje kompanije koje se bave proizvodnjom litijumskih proizvoda, konkretno baterija. Naime, fabrika ElevenEs u Subotici se bavi proizvodnjom litijum-gvožđe-fosfatnih (LFP) baterija, a upravo LFP tehnologija postaje sledeća velika stvar u masovnoj upotrebi baterija. I kompanija InoBat najavila je gradnju svoje gigafabrike u Ćupriji, projekat koji će implementirati rešenja za skladištenje energije (ESS), kao i proizvodnju baterija za električna vozila (EV) i postrojenja za reciklažu u skladu sa InoBat-ovom C2C platformom za cirkularni razvoj lanca vrednosti.

    „Izabrali smo Ćupriju kao drugu InoBatovu lokaciju u CIE zbog njene gostoljubive lokalne zajednice i praktične i proaktivne opštinske vlasti. Još jedan veliki plus za Ćupriju je potencijal za zajednički razvoj sopstvene energetske pametne mreže i električne energije iz obnovljivih izvora za sopstvenu potrošnju“, izjavio je Marian Bocek, izvršni direktor InoBata.

    Više pročitajte na našem portalu Održi me, klikom na OVAJ LINK.

    Izvor: Održi me

    Foto: Održi me

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE