Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Nekada lek protiv MALARIJE, a danas najpopularniji koktel na svetu: Kako je nastao DŽIN TONIK?

    Džin-tonik danas se smatra jednim od najprepoznatljivijih i najomiljenijih koktela, ali iza njegove osvežavajuće kombinacije krije se bogata istorija koja seže vekovima unazad. Od prvobitne upotrebe kao leka u britanskoj kolonijalnoj Indiji, gde je tonik voda bogata kininom služila kao prevencija od malarije, pa sve do modernih barova i restorana, džin tonik je prošao dug put i stekao status globalnog fenomema.

    Danas, ovaj jednostavni, a sofisticirani koktel doživljava novu renesansu, uz širok izbor džinova i sve kreativniji pristup sastojcima i načinima serviranja. U ovom tekstu istražićemo kako je džin-tonik od medicinske potrebe postao simbol hedonizma i vrhunske uživancije.

    Prvi poznati zapisi o ovom klasičnom piću nalaze se u časopisu Oriental Sporting Magazine iz 1868. godine. U njemu se džin tonik opisuje kao koktel u kojem uživaju živahni posetioci nakon trke konja. Osvježavajuće, lagano i protiv malarije – nije iznenađenje što je džin tonik bio hit među viktorijancima.

    „Džin tonik spasio je više engleskih života i duša nego svi lekari u Carstvu“, navodno je rekao Vinston Čerčil. Međutim, koliko god se trudili, teško je pronaći primarni izvor za ovu tvrdnju. Umesto toga, u beskonačnim člancima koje pišu amaterski istoričari i ljubitelji džina, ponavlja se ova anegdota, pre nego što se osvrnu na važnost ovog pića za Britansko carstvo.

    Indija, zemlje

    Indija (Unsplash)

    Engleske živote trebalo je spasiti jer su oni, pod Britanskim Rajem, kolonizovali savremenu Indiju, Bangladeš i Pakistan, a vojnici su bili podložni malariji. Bila je to „ubitačna bolest“ za kolonizatore i kolonizovane podjednako. Ali, u svakoj istoriji džin tonika, fokus je na kolonizatorima: njihovom „otkriću“ kore drveta kininovca i njenog aktivnog sastojka, kinina, u Peruu, koji je postao lek i preventiva za malariju, nakon čega se proširio Evropom i doveo Britance do toga da šalju ogromne količine praha kinina u kolonije u Indiji. Tamo je trebalo da služi kao sredstvo da vojnici ostanu dovoljno zdravi kako bi mogli da sprovode britansku vlast.

    Ipak, kinin je bio toliko gorak da su britanski zvaničnici stacionirani u Indiji i drugim tropskim krajevima počeli da mešaju prah sa sodom i šećerom. Tako su nastale prve komercijalne kinin tonik vode. A gde ima miksera, uskoro se pojavi i koktel. U isto vreme kada je popularnost džina rasla, Britanci u inostranstvu počeli su da mešaju tonik sa uvezenim britanskim džinom kako bi poboljšali ukus (i dobili po koji gutljaj više).

    Danas bi možda takav simbol britanske vladavine bio viđen kao neželjeni ostatak represije u Indiji. Ali barmeni eksperimentišu s ovim zaostalim proizvodom kolonijalne prošlosti, čineći džin tonik popularnijim nego ikad. U Indiji, ovo piće opstaje u kolonijalnim klubovima, a sada doživljava i renesansu u modernim koktel barovima.

    „Tek nedavno većina potrošača je saznala za poreklo džin tonika i činjenicu da je rođen u Indiji,“ kaže Jangdup Lama, suosnivač barova Sidecar i Cocktails & Dreams Speakeasy u Nju Delhiju. „Zato mnogi s ponosom biraju ovo piće.“

    Krajem 19. veka, džin tonik postao je standard u britanskim gimkhana klubovima širom Britanskog Raja, ekskluzivnim klubovima gde su oficiri mogli da se bave sportom i piju, dok su Indijci često bili eksplicitno isključeni. Nakon sticanja indijske nezavisnosti, klubovi su postali mesta za „novu klasu imućnih, visokokastnih indijskih članova, sa njihovom nostalgijom za Rajom“.

    Gde je džin tonik danas?

    Poslednjih decenija je džin tonik doživeo preporod van gimkhana klubova i polako izlazi iz senke kolonijalne prošlosti. Tokom 1950-ih, džin tonik postao je prepoznatljiv koktel sam za sebe, sa povećanim udelom džina. Medicinske koristi više nisu bile toliko važne.

    Nekada se džin tonik služio u niskoj čaši s dve ili tri kocke leda koje su već delimično istopljene i kriškom suvog limuna. Da budemo iskreni, ovde nema ničeg pogrešnog.

    Međutim, u poslednjih nekoliko godina, novi stil serviranja džin tonika pojavio se u Španiji, koja je danas vodeća u kreiranju trendova za džin. Poznat kao „Gin-Tonic,“ Španci su ga počeli servirati u velikim, lepim čašama, sa garnirima kao što su majčina dušica, masline i grejpfrut.

    festival kokotela

    Kokteli

    Varijacije džin tonika

    Danas postoji čitav niz različitih tonika, a mogućnosti garniranja su beskrajne. Možete i eksperimentisati sa džinovima s dodatnim ukusima, poput džina od rabarbare i brusnice, džin tonika sa breskvom i malinom, ili džin tonika s limunom. Jedna od najpopularnijih verzija danas je ružičasti džin tonik, koji koristi džin s voćnim aromama za voćniji, slađi ukus.

    Takođe možete staviti kreativni obrt na klasični recept tako što ćete dodati topao ili ledeni element. Ledeni džin tonik, napravljen sa dodatnim izmrvljenim ledom, savršen je za leto. S druge strane, topli džin tonik može se napraviti korišćenjem tople vode i tonik sirupa, kao i prazničnih garnira poput kore pomorandže i štapića cimeta. Poslednjih godina kod nas je popularan i kuvani džin tonik, koji se pravi slično kao i kuvano vino.

    Ovo su samo neki od razloga zašto je džin tonik brzo postao jedno od najpopularnijih pića na svetu. Prvo, postoji džin za svakoga. Drugo, džin tonik je prazno platno koje možete prilagoditi svom ukusu.

    Osnovni koraci pripreme gin tonica

    Pre svega, kako se radi o svega dva krucijalna sastoka, pripazite da su oni kvalitetni. Takođe, kako je tonik veća količina koktela, prvo izaberite njega, pa prema njemu birajte komplementarni gin (znamo, neobično, ali tako preporučuju barmeni!).

    Otprilike 20 minuta pre posluživanja, ohladite čaše. To će vam pomoći da održite vaš džin tonik duže hladnim. Koristite zaobljene čaše jer one sastojcima omogućuju disanje. Kad ste spremni za izradu pića, prvo u hlađene čaše dodajte puno kockica leda te svakako izbacite višak vode.  Led čuva mehuriće tonika a što ga više ima, sporije se otapa.

    Zatim dodajete gin i tonik i to u približnoj srazmeri 1:3. Kažemo približno jer različiti procenti alkohola u različitim ginovima daće drugačiji rezultat. Tako da je uvek dobro isprobati novi džin za savršenu razmeru pre posluživanja gostima.

    Nakon što ste prvo stavili džin, istisnite krišku jedne limete. Zatim dodajte tonik i ponovno istisnite sok druge kriške limete. Promešajte koktel kašičicom. Sad na red dolaze začini koji su posebna priča.

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

     

    Izvor: BIZLife/Mladen Stanković

    Foto: Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE