
Nekada hobi, a danas posao koji uveseljava mališane: Kristina stvara magiju prstima – HEKLANE IGRAČKE
U svetu gde tehnologija dominira, ona čuva tradiciju ručnog rada, stvarajući igračke koje ne samo da raduju decu, već i vraćaju odrasle u detinjstvo. Njene igračke danas su verni pratioci mnogih mališana, bilo da se radi o životinjama, jastucima ili drugim predmetima koje ručno izrađuje Kristina Vukov, ono što se sa sigurnošću može reći jeste da su njeni komadi unikatni i napravljeni s ljubavlju.
Njeni radovi nisu samo igračke, već i umetnička dela koja nose toplinu i sećanja na neka ranija vremena. Kroz svaki bod, Kristina unosi deo sebe, a njeni proizvodi postali su sinonim za kvalitet i kreativnost. Ovo je priča o umetnici koja svojim rukama stvara magiju i daruje je najmlađima.
Kristina nam otkriva da je svoju strast prema heklanju i štrikanju oživela sada već davne 2010. godine kada je ponovo uzela mamine igle u ruke sa namerom da se podseti kako je to radila u detinjstvu.
- Kristina Vukov, Igračke (Privatna arhiva)
„Tada sam napravila sam svoj prvi šal. Vremenom sam počela i da prodajem stvari koje napravim preko interneta, a u međuvremenu sam naučilai da heklam. Godinama kasnije probala sam i da napravim prve igračke, ali nisam bila baš zadovoljna kako su ispale. Pre svega problem je bio u tome što nisam imala dobro punjenje za njih“, počinje priču za BIZLife ova uspešna preduzetnica.
Kristina priča da je nakon otkaza, od poslednje plate kupila materijal koji joj je potreban i krenula da izrađuje igračke, a prvu je prodala nakon 15 minuta. Tada je po strani ostavila sve što je do tada izrađivala i svoj fokus stavila na igračke.
Prema njenim rečima heklanje je jedina veština za koju ne postoji mašina, tako da su sve heklane igračke na svetu urađene ručno, i zato je svaka posebna na svoj način.

Kristina Vukov, igračke (Privatna arhiva)
„Ono što mogu da izdvojim kao nešto što je karakteristično za moje igračke je to da ih pravim isključivo od pamuka. Takođe, svi detalji na mojim igračkama su ručno vezeni. I ja sam zapravo prirodnjak i koliko god da sam kreativna kada prvi put napravim neku igračku i kada jednom odlučim da je to to i zapišem šeme, pratim ih dalje matematički precizno i zato je svaka moja igračka skoro ista“, objašnjava Kristina svoj proces rada.
„Nekad stvarno bude previše“
Naša sagovornica objašnjava i da je voditi jednu ovakvu preduzetničku priču, pod nazivom „Vukov heklane igračke“ u isto vreme teško i lako, te da je na samom početku bilo izazova.
„Ne postoji ništa drugo što bih radila, ali opet ja sam jedina odgovorna za sve, i prizvodnju, i finansije, i marketing i prodaju i nekad stvarno bude previše. Takođe, ja u okolini nemam drugih preduzetnika tako da sam zaista sve morala da učim sama, ali srećom sada na internetu postoje načini kako sve to može da se nauči. Pre 13-14 godina kada sam počinjala niko nije hteo ništa da deli i krila se čak i cena proizvoda“, kaže ona.
U mojoj ponudi ima svačega, ali razvrstane su igračke u nekoliko kategorija, životinje, zvečke raznih oblika, voće i povrće, kao i druga hrana, a u poslednje vreme su mi zanimljive društvene igre. Cene se kreću od 250 dinara do 7.000 dinara. Najviše se traže mede i zeke, kao i povrće i voće, pečurke su naročito popularne, kao i memorijska kornjača, opisuje Kristina svoj asortiman.
Ova mlada preduzetnica ističe i da je ona jedina zaposlena u svojoj firmi, i iako povremeno angažuje druge oko heklanja, ona je ta koja radi fotografisanje, snimanje, montiranje videa, održavanje društvenih mreža, komunikaciju sa kupcima, papirologiju…
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
„Usklađujem tako što kad heklam uglavnom samo heklam, nekad snimam dok radim, ali ako imam baš puno posla to obično ne stignem. Kad fotografišem onda napravim gomilu slika za razne igračke pa neko vreme to ne moram da radim. Isto važi i za papirologiju, kad uzmem da je uradim završim sve što treba. Društvene mreže se održavaju svakodnevno, kao i komunikacija sa kupcima“, napominje ona.
Kako izgleda proces stvaranja jedne igračke?
Kristina nam objašnjava i kako nastaju igračke koje ona pravi, a tom prilikom ističe da od materijala koristi pet različitih vrsta pamuka, kao i mešavinu akrila i pamuka. Igračke puni silikonskim vlaknom.
„Što se tiče vremena, zavisi od igračke do igračke, npr. pečurku napravim za oko sat i po, a malog medu za 6-7 sati, dok mi kod lava treba 4-5 sati samo za grivu. Proces stvaranje se razlikuje da li prvi put pravim neku igračku ili je već imam u ponudi. Nekad isheklam prvo sve delove, nekad ih spajam odmah kako koji napravim“, kaže naša sagovornica.
Kristina ima i jedan cilj, a to je da dalje širi svoju proizvodnju i uključi i druge žene da heklaju sa njom, kako bi same heklane igračke postale nešto normalno u odrastanju dece, umesto plastičnih, nekvalitetnih igračaka.
„Zaista ne mislim da deca treba da imaju 10 meda jer je neko osmislio igru skupite ih sve, dovoljan je jedan, ali napravljen tako da će im trajati zauvek. I taj jedan onda postaje najbolji drug. Takođe u svom poslu planiram saradnju sa prodavnicama igračaka, vrtićima, firmama koje bi kupovale paketiće“, kaže ona.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Ova uspešna preduzetnica ima i savet za sve oni koji možda razmišljaju da pokrenu sopstveni biznis, a to je da pre svega veruju sebi i u sebe, jer su na kraju krajeva sami odgovorni za sve.
„Biće uspeha, biće grešaka, biće loših dana, ali dokle god znaš zašto to radiš i uživaš u tome sve će biti u redu. Na mom početku kad nisam bila sigurna da li da otvaram firmu, od devojke od koje sam naučila jako puno o marketingu i prodaji sam čula rečenicu ‘A šta je najgore što može da se desi?’ i onda kad shvatiš da ti se neće ništa strašno dogoditi čak ni ako ne uspeš bude mnogo lakše. I uvek možeš da kreneš ponovo, ali sa mnogo više znanja“, zaključuje Kristina Vukov.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Organizujte deci aktivan letnji raspust: Sećate li se ovih igara?
Izvor: BIZLife/Mladen Stanković
Foto: Privatna arhiva