Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Najgora prirodna katastrofa u istoriji Slovenije: Šteta pola milijarde evra

    Nevreme i rekordne padavine koje su u petak pogodile Sloveniju odnele su najmanje tri života, poplavljena su naselja, nastala klizišta, mnogi putevi su zatvoreni i naneta je ogromna šteta na infrastrukturi.

    Slovenački premijer Robert Golob rekao je da je nevreme koje je dan ranije pogodilo zemlju, najgora prirodna katastrofa u istoriji Slovenije, zahvatilo dve trećine države i da će šteta verovatno premašiti 500 miliona evra, prenosi STA.

    Napori da se život vrati u normalu biće veliki, rekao je Golob nakon sastanka Veća za nacionalnu bezbednost. Uglavnom su oštećene putna i energetska infrastruktura i stambene zgrade, piše slovenačka agencija.

    Premijer tvrdi da proglašenje vanrednog stanja zasad nije potrebno jer, tvrdi, Slovenija ima jedan od boljih sistema zaštite u Evropi, a funkcioniše i sistem civilne zaštite.

    Dodao je kako je Sloveniji ponuđena i pomoć međunarodne zajednice.

    Iako se količina padavina u Sloveniji polako smanjuje, brojni putevi su i dalje zatvoreni. Iz slovenačkog saobraćajnog -informativnog centra upozorili su da se situacija neprestano menja i voda plavi nova područja.

    Počele su se smirivati i hidrološke prilike s izuzetkom donjeg toka reke Save, a najveći problemi se očekuju na ušću Krke i Save.

    U Sloveniji Mura probila nasip, evakuisano 500 ljudi

    Meteorolozi najavljuju nove oluje u Sloveniji, dok se u većem delu zemlje otklanjaju posledice poplava, uz povećan rizik od aktiviranja klizišta.

    U Črnoj na Koroškem su iz predostrožnosti kasno sinoć evakuisani stanovnici duž sliva reke Meže, kao i ranije meštani opštine Črenšovci zbog rasta vodostaja te reke, prenosi RT Slovenije.

    Mura je u subotu uveče kod Donje Bistrice u opštini Črenšovci probila zaštitni nasip, zbog čega su nadležni evakuisali 500 meštana.

    Mura trenutno ima drugi najveći protok u istoriji, 1.350 kubnih metara u sekundi, koji će trajati još najmanje 24 sata, s obzirom da nivo reke kod Graca u Austriji sve više raste.

    Slovenački hidrolozi predviđaju da će nivo reka u većem delu zemlje postepeno opadati i tako će se smanjivati poplavljena područja osim u donjem toku Save, Drave i Mure.

    Međutim, tokom nevremena ne isključuje se mogućnost rasta vodostaja manjih bujičnih reka, posebno u zapadnoj i centralnoj Sloveniji.

    Izvor: Al Dzazira, Agencije, RTS

    Foto: Beta_AP

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE