
Najbogatiji Slovenci otkrili – prave EKOLOŠKO ĐUBRIVO u Srbiji
Bračni par Iza i Samo Login iz Slovenije, koji su u Banatu kupili više od 4.000 hektara zemljišta, rade na razvoju IT tehnologija koje će omogućiti jednostavniji rad poljoprivrednicima, ali i da se dođe do rešenja za zdravu hranu za građane i unapređenje zemljišta.
Bračni par Login steklui su bogatstvo kada su kineskoj firmi prodali svoj udeo u kompaniji “Outfit7”.
Potom su osnovali “Login5 fondaciju”, koja od pre četiri godine poseduje oranice u Vojvodini na kojima razvija organsku proizvodnju. Njihov najpoznatiji proizvod je, inače, aplikacija za mobilne telefone “Talking Tom”.
U okviru projekta “Zdrava hrana za sve ljude”, koji sprovodi fondacija, kompanija „Login EKO“ se bavi razvojem modela održive organske poljoprivredne proizvodnje na 3.500 hektara obradivih površina.
Njive se nalaze u okolini Zrenjanina i Novog Kneževca, odnosno u katastarskim opštinama Mužlja, Kumane, Mošorin, Đurđevo, Sanad, Novi Kneževac i Srpski Krstur.
„Baš zato što je poljoprivreda nisko profitabilna opredelili smo se za ovaj posao“
Kako objašnjava ovaj bračni par za T portal, baš zbog toga što je poljoprivreda nisko profitabilan posao, u tome su i videli ogroman potencijal za razvoj tehnologije koja bi omogućavala održivu proizvodnju.
“Ako uporedimo poljoprivredu s drugim industrijama, ona još nije u 21. veku. Volim ga kažem saradnicima: Naš najvažniji proizvod je znanje. I svo znanje podelićemo sa svima jer je to po meni najbrži način da smanjimo uticaj poljoprivrede na okolinu. Države bi mogle zakonima da učine dosta toga za unapređenje poljoprivrede, ali uvek je tu problem nepostojanja tehnologije za bolji način proizvodnje. Baš taj deo mi želimo da rešimo”, dodao je ovaj bračni par.
Na pitanje kako su odabrali baš Srbiju da ulože u novi posao, ističu da je kada počinješ od nule najteže naći dovoljno zemlje.
Visina ulaganja u Srbiju nepoznanica
“Odlučili smo se za Banat jer se pojavila prilika. Visinu ulaganja ne otkrivamo javno, a ogroman deo toga predstavlja razvoj softvera i tehnologije”, ističu.
Kada je reč o projektu Login EKO polovina saradnika u tom projektu nalazi se izvan Srbije jer je razvoj softvera fleksibilan što se tiče lokacije.
Što se tiče narednih koraka, polovina svih saradnika projekta LoginEKO radi na razvoju IT tehnologija koje će omogućavati jednostavniji rad poljoprivrednicima i bolje razumevanje svih njihovih akcija.
Ideja da ekološko đubrenje bude svima dostupno
U fokusu im je da se dođe do toga da se ekološko đubrenje bude dostupno svima.
“Zbog poskupljenja energije i smanjenja proizvodnje amonijaka od 40 odsto na globalnom nivou, po crnom scenariju mineralna đubriva će naredne sezone biti astronomski skupa i neće ih biti dovoljno za sve. Možda nismo u pravu. Ali ako jesmo, onda ne možemo čekati. Postigli smo već povoljne rezultate ekološkim đubrenjem, čiju tehnologiju razvijamo, jer je to po meni jedini održiv način đubrenja. U novim okolnostima može se dogoditi da će ono trebati baš svima i poljoprivrednicima u konvencionalnoj proizvodnji – ako ne želimo imati nestašicu hrane” navode.
Objašnjavaju da imaju snimke nastale dronom iz svih faza rasta, analize zemljišta, analize biljnog materijala, analize proizvoda, tačne podatke o svim operacijama, potom da znaju koji je traktor šta radio na kom polju i to skoro u centimetar…
“Na bazi tih podataka možemo analizirati koji su bili pravi razlozi za uspeh ili neuspeh proizvodnje. I to ne na nivou jednog polja, nego skoro na nivou kvadratnog metra. Više podataka znači manju mogućnost da si promašio nešto i došao do pogrešnih zaključaka”, navode.
Kažu da već danas kupci i traže podatke o analizama zemljišta i biljnog materijala, a da oni mogu da pokažu i na kojoj se njivi uzgajao određeni proizvod koji su kupili, kao i sve ono što se radilo na njemu tokom cele sezone.
U budućnosti će to biti neophodno za svakog poljoprivrednika ako želi postići dobru cenu za svoje proizvode, poručuje bračni par Login.
Otkriveno šta NAJBOGATIJI SLOVENCI proizvode u Srbiji: Softver svima BESPLATNO
Izvor: BIZLife/Tportal
Foto: Pixabay