
Moj poslovni model: „Danas živim ono što sam kao student zamišljao“
Bojan Gligić je generalni direktor kompanije Eso Tron, koja je regionalni lider u tretmanu bio-otpada – pretvarajući ga u zelenu energiju sa značajnim smanjenjem emisije gasova sa efektom staklene bašte i pozitivnim uticajem u borbi protiv klimatskih promena.
Bojan ima diplomu iz menadžmenta operacija sa Univerziteta u Novom Sadu. Tokom postdiplomskih studija stekao je stručnost u oblasti obnovljive energije i elektroenergetskih sistema na Univerzitetu Bolder Kolorado u Denveru. Takođe je stekao sertifikat stručnjaka za održivost i klimatske promene na Koledžu Ujedinjenih nacija u Bonu. S obzirom na to da je iskusan znalac, ali i menadžer u oblasti obnovljivih izvora energije, upravljanja otpadom i održivog razvoja, pitali smo ga kako izgleda njegov poslovni model.
- Ko je vaš poslovni uzor?
Tokom različitih faza karijere imao sam više poslovnih uzora, u zavisnosti od toga šta mi je u datom momentu bio poslovni cilj. Čitajući biografije uspešnih ljudi, često sam pronalazio motivaciju za prevazilaženje sopstvenih poslovnih izazova. Najviše sam uzora pronalazio u ljudima koji su uprkos nebrojenim neuspesima ili diskreditaciji ostali dosledni svom cilju i potom postigli izvanredan uspeh.
- Koja je odlika dobrog lidera u timu?
Dobar lider zna da motiviše svoj tim, a takvo znanje se stiče kroz izgradnju međusobnih odnosa i dobro poznavanje tima. Ključna osobina dobrog lidera je integritet, jer onda lider lako stekne poverenje tima. A kada ima poverenje tima, može uspostaviti kvalitetnu poslovnu etiku i tada sve postaje moguće, a postižu se odlični rezultati.

Eso Tron
- Šta karakteriše dobrog poslovnog pregovarača?
U današnje vreme brzog protoka informacija putem raznih digitalnih platformi, možemo reći da je pregovaranje olakšano, ali mislim da je to, ipak, preraslo u izazov, jer za ozbiljne pregovore treba osmisliti ozbiljnu strategiju, te je sprovesti u delo, a brzi protok informacija ostavlja malo vremena za kreiranje strategije i dešavaju se brzoplete odluke. Dakle, ključna karakteristika dobrog pregovarača jeste vladanje informacijama i dobro urađena analitika druge strane pregovora.
Bojan Gligić, između ostalog, poseduje i veoma redak Sertifikat za upravljanje nuklearnim bezbednosnim rizicima, koji mu je dodelila Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA)
- Šta je za vas zdravo poslovno okruženje?
Ono u kojem je postignut visok nivo poverenja između zaposlenih. Poslovno vreme je veoma ubrzano i tokom prosečnog radnog dana nekad dolazi veći broj nepredviđenih situacija koje iziskuju reakciju zaposlenog; ponekad zaposleni nije spreman za toliki intenzitet i generiše se stres, zato pouzdani kolega može samoinicijativno uskočiti u pomoć. To je, otprilike, kao da vam na utakmici neko uputi dve lopte u isto vreme, a vi ne možete uhvatiti obe, ali saigrač je tu i uskače u preuzimanje. Takođe, važno je slaviti pobedu, veličati uspeh svojih saigrača. Zdravo radno okruženje podrazumeva slobodu da pojedinac izrazi svoja znanja i iskustva s ciljem najboljeg poslovanja kompanije i da za to bude poštovan, priznat i, na kraju, plaćen.
- Savet koji pamtite?
„Sve je moguće dok se ne dokaže suprotno.” Ovaj savet mi veoma znači za gradnju samopouzdanja i za kreiranje novih poslovnih modela. Kompanija Eso Tron, u kojoj sam direktor, odličan je primer koji to dokazuje: uspeli smo da razvijemo više različitih modela poslovanja i projekata koje niko nikad do sada u Srbiji nije radio i koji su delovali nemogući na prvi pogled, a sada preko 150 zaposlenih radi i zarađuje na njima.
- Šta je za vas najbolja nagrada?
Kada smislim neku poslovnu priliku, upoznam svoj tim sa ciljem, osmislimo strategiju, organizujemo je operativno, posao krene, a onda moj tim potpuno samostalno i uspešno sprovodi u delo kao da nisam tu. Sve ostale nagrade, materijalne i nematerijalne, dođu potom ako ste u pravom timu.
- Da li je posao pre svega?
U mom sistemu vrednosti porodica je na prvom mestu i predstavlja mi najveću inspiraciju za kreiranje novih ideja i vrednosti. Potrebnu snagu za uspešno završavanje teških i dugačkih dana na poslu uvek pronalazim unutar svog doma. Neretko, kada dođem sa posla, supruzi kažem da se osećam kao prazan mobilni telefon koji se upravo zakačio na punjač.
- Šta je pametno uložen novac?
Trenutno živimo sa dosta globalnih neizvesnosti oko nas, tako da smatram da je potrebno ulagati u kreiranje konstantnog pasivnog prihoda, po meni je to poljoprivreda, koja se pokazala kao istorijski stabilna. Dobar pravac je kupovina obradivog zemljišta, koje, ako nemate vremena za obrađivanje, možete izdavati na arendu, ili pokretanje modernih poljoprivrednih kultura koje su tržišno tražene, poput farme borovnica ili sl., potom angažujete ko će umesto vas obrađivati vaš posed i ubirate pasivan prihod, koji, možda, nije velik, ali može biti prilično stabilan.
- Imate li skriveno utočište od obaveza?
Danas živim ono što sam kao student zamišljao. Imam dom u kojem pronalazim svoj mir i kvalitetno vreme sa porodicom. Uživam u trenucima slaganja lego kockica sa svojim sinom, ne misleći ni o čemu drugom osim o kockicama.
Izvor: BIZLife Magazin
Foto: Branislav Nenin