Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    novogodišnja jelka, božić

    Mislili ste da je prehlada, kad ono – sindrom novogodišnje jelke: Simptomi praznične bolesti

    Glavna božićna dekoracija u mnogim domovima je, logično – novogodišnja jelka. Ko je nije okitio, još uvek nije kasno, ali oprez. Novogodišnja jelka nosi i određeni zdravstveni rizik, bilo da se radi o prirodnoj ili veštačkoj.

    Ako ste skloni respiratornim infekcijama, često vam je zapušen nos, kijate ili kašljete, a svrbi vas koža oko očiju, možda nije reč o prehladi, već ste alergični na jelku. Nekoliko je uzročnika alergija koji se mogu pronaći na drvetu koje unesete u kuću, piše Jutarnji list. 

    Dermatolozi veruju da osoba koja pati od ovog sindroma pokazuje simptome slične onima koje uzrokuje alergija. To uključuje zapušen nos, kijanje ili kašalj.

    Neprijatni simptomi

    „Sindrom novogodišnje jelke“ može se javiti kod prirodnih, ali i kod veštačkih jelki. Prema rečima pedijatra dr. Zaharija Rubina, mogu proći meseci pre nego što se uspete rešiti ovih neprijatnih simptoma.

    jelke

    jelka (unsplash)

    Neuobičajeno je biti alergičan na samu jelku, iako sadrži alergene poput polena (kada je prirodno drvo u pitanju). Iako polen jelke zimi ne izaziva alergijske reakcije, može sadržati ppolen na granama koji se oslobađa u jesen. Jelke i drugi četinari takođe sadrže hemijske spojeve koji se nazivaju terpeni u smoli ovih stabala. Četinari uz pomoć terpena imaju taj specifičan miris, ali mogu izazvati upalu u disajnom sistemu, bili vi alergični ili ne.

    „Imunološki sistem te materije može percipirati kao stranu materiju i aktivirati razne odbrambene mehanizme“, rekao je dr. Rubin.

    Osim toga, „sindrom božićne jelke“ mogu izazvati i druge materije u drvetu. To uključuje pesticide, prašinu, ostatke insekata i izmet, pa čak i buđ. Sve to može dovesti do alergijskih reakcija.

    Prema studiji koja je posmatrala nekoliko uzoraka božićnih jelki, takvo drvce u proseku ima 50 različitih vrsta buđi.

    Veštačka jelka takođe može izazvati alergijske reakcije. U njoj se mogu naći insekti i njihove izlučevine, vlaga i buđ. Buđ može rasti u vlažnim uslovima kao što su tavani, podrumi ili garaže. To su mesta na kojima ljudi rutinski ostavljaju božićne jelke. Tuširanje svake večeri pomaže u uklanjanju alergena sa tela i kose. Ako alergijske reakcije ne prestaju i šire se na kožu, odmah se obratite doktoru za pomoć.

    Izvor: BIZLife/Jutarnji list

    Foto: Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE