Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    MINIMALAC: Poslodavci i sindikati se „natežu“ oko 1.000 dinara

    Predstavnici sindikata i poslodavaca u Srbiji slažu se da minimalna cena rada po radnom satu treba da bude povećana, ali se ne slažu o iznosu tog povećanja.

    Potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Milan Grujić ocenio je za agenciji Beta da bi minimalna cena rada trebalo da bude povećana najmanje za sedam odsto, odnosno na 130 dinara po radnom času.

    On je naglasio da je to minimalno realno povećanje ako se sagledaju svi ekonomski pokazatelji, a koje bi pokrivalo predviđenu inflaciju za ovu i narednu godinu. Prema rečima Grujića, povećanjem minimalca koji je trenutno 121, na 130 dinara, minimalna zarada bi bila 22.620 dinara.

    „O povećanju koje bi bilo manje od sedam odsto nema smisla govoriti, jer treba imati u vidu da čak 27 odsto od ukupno 1,7 miliona zaposlenih prima minimalac od oko 21.000 dinara, dok priličan broj radnika prima i manje, svega 12.000 do 15.000“, naglasio je on.

    Grujić je dodao i da povećanje minimalca od sedam odsto ne bi trebalo da bude neprihvatljivo za poslodavce, jer kod većine njih je zaposleno do pet radnika. „Uštedom od 1.000 dinara poslodavci ne bi napravili kapitalnu promenu u svom poslovanju i mislim da je i za njih prihvatljivo povećanje cene rada na 130 dinara po satu“, kazao je on.

    Grujić kaže da bi i sada realno povećanje minimalca trebalo da bude više od 15 odsto, ako bi se uvažavali svi kriterijumi za njeno utvrđivanje. „Ako se želi istinska socijalna pravda moramo gurati ka tome“, rekao je on i naglasio da minimalna zarada mora da bude ekonomska, a ne socijalna.

    Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković rekao je agenciji Beta da se ovoga puta i poslodavci slažu da minimalnu cenu rada treba povećati, ali da po njihovim procenama to treba da bude maksimalno do pet odsto.

    On je naglasio da privreda u Srbiji trenutno nije u poziciji da povećanje minimalne cene rada bude veće, jer bi to ugrozilo privredni razvoj zemlje. Istakao je da minimalna zarada treba da raste prateći inflaciju i još neke druge parametre.

    Predsednik Ujedinjenog granskog sindikata Nezavisnost Branislav Čanak izjavio je agenciji Beta da je potreban pomak u pregovorima o minimalnoj ceni rada, ali ne bilo kakav, ne dva do tri odsto, već povećanje koje bi odražavalo potrebe većine građana koji žive od minimalca“.

    Vlada Srbije je održаlа prvu sednicu nа kojoj su konstituisаnа rаdnа telа Vlаde i na kojoj je dogovoreno da će u zakonskom roku koji ističe 15. septembrа biti utvrđena minimаlna cena rаdа, i da će se u dijalogu sа socijаlnim pаrtenerimа rаditi nа njenom povećаnju.

    Izvor: Beta

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE