Milijarder i premijer o AI: NEOPHODNA mogućnost da isključimo robota
Mogućnost isključivanja robota izuzetno je važna, a jedan od izazova budućnosti, u kojoj će tehnologija sve raditi umesto nas, biće pitanje smisla života, istakao je Ilon Mask u razgovoru sa britanskim premijerom Rišijem Sunakom.
Milijarder je, na konferenciji o veštačkoj inteligenciji (VI) u u Blečli parku u Engleskoj, pozdravio angažovanje Kine kada je reč o bezbednosti u oblasti veštačke inteligencija i rekao da želi da vidi saradnju Velike Britanije, SAD i Kine.
Samit o pitanjima bezbednosti veštačke inteligencije okupio je vodeće kompanije i nacije kako bi se postigao dogovor o početnim koracima u upravljanju rizicima pri primeni i razvoju naprednih modela veštačke inteligencije.
„Ako su Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i Kina usklađeni po pitanju bezbednosti, onda će to biti dobra stvar, jer se tamo nalaze oni koji predvode razvoj i primenu veštačke inteligencije“, istakao je Mask u razgovoru sa Sunakom.
Britanski premijer intervjuisao je Maska – kojeg je Britanija predstavila kao zvezdu dvodnevnog samita – na maloj bini u londonskom Lankaster Hausu, jednom od najraskošnijih prostora britanske vlade, koji se često koristi za diplomatske susrete.
Samoproklamovani tehnološki štreber Riši Sunak rekao je da se oseća „privilegovano i uzbuđeno“ što je ugostio Maska i iskoristio priliku da iznese ne baš suptilan investicioni predlog kada je osnivač kompanija Tesla i Spejs iks (SpaceX) rekao da su startapima potrebna velika sredstva da bi preuzeli rizik u sektoru VI.
„Mi u velikoj meri imamo poreski sistem koji to podržava“, naglasio je Sunak.
Diskusiji, koja je delovala kao da se održava u sve popularnijoj formi podkasta, prisustvovala je birana publika u kojoj su bili uspešni preduzetnici.
Najdisruptivnija sila u istoriji
Mask i Sunak su se saglasili da mora postojati mogućnost fizičkog „isključivanja“ kako bi se sprečilo da se roboti otrgnu kontroli, podsećajući na opasnosti predstavljene u filmskoj franšizi Terminator i drugim naučnofantastičnim ostvarenjima.
„Svi ovi filmovi sa istim zapletom se završavaju tako što čovek isključi robote“, naveo je Sunak, dodajući da je značaj mogućnosti fizičkog isključivanja jedna od tema Samita.
Mask je istakao da misli da je veštačka inteligencija „najdisruptivnija sila u istoriji“, nagađajući da će tehnologija moći da „uradi sve“, navodeći kao primer da će zapošljavanje kakvo danas poznajemo postati deo prošlosti.
„Ne znam da li je to ljudima prijatno ili neprijatno, ali ta promena je i dobra i loša. Takođe, jedan od izazova u budućnosti biće, kako da pronađemo smisao u životu ako imate čarobnog duha koji može da uradi sve što poželite“, poručio je Mask.
Izvor: RTS
Foto: screenshot
Pingback: Japanski stručnjak predviđa: AI za 10 godina prestiže ljudsku inteligenciju