Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    migracije

    „Pogrešna percepcija da Srbija ima problem odliva mozgova i da odlaze najbolji“

    U Srbiji postoji pogrešna percepcija da je napuštaju najbolji, odnosno da ima problem odliva mozgova, a zemlja se zapravo suočava sa prilivom visokoobrazovanih, kako onih koji se vraćaju sa studija u inostranstvu, tako i priliva studenata iz inostranstva, prvenstveno iz regiona, rečeno je u Beogradu na skupu „Ko odlazi iz Srbije a ko se vraća: cirkularne i povratne migracije“.

    Kao i u svetu, i u Srbiji su se u poslednjoj deceniji promenili obrasci migracija i privremene i cirkularne migracije sve više zamenjuju trajne, rečeno je u razgovoru sa novinarima u organizaciji Fondacije za razvoj ekonomske nauke (FREN) i Centra za evropske politike (CEP).Jelena Žarković iz FREN rekla je da u javnosti postoji pogrešna percepcija da Srbiju napuštaju najbolji.

    Prema njenim rečima, iz Srbije najviše odlaze oni sa srednjom i osnovnom školom a među visokoobrazovanim registruju se cirkularne migracije (kratkoročne).

    Visokoobrazovani se vraćaju?

    Žarković je istakla da podaci pokazuju da Srbija ima veći povratak visokoobrazovanih ljudi, tako da nema reči o odlivu mozgova.

    Pri tome najveći broj onih koji napuštaju Srbiju ide u Nemačku i među njima dominiraju oni sa nižim obrazovanjem. Radnike u neku zemlju najviše privlače uslovi rada i perspektive za razvoj karijere, rekla je Žarković.

    Ona je rekla i da država mora bolje da prati i upravlja migracijama, da razmatra u kojim sektorima su potrebni radnici, kao i da sarađuje sa drugim državama.

    „Naši (ljudi) otišli su u EU, najviše u Nemačku, ali i Češku koju danas zovu ‘mala Nemačka“, rekla je Žarković dodajući da u isto vreme u Srbiju stižu radnici iz azijskih zemalja.

    Cirkularne migracije – nedovoljno prepoznate

    Ana Aleksić Mirić iz FREN ocenila je da su cirkularne migracije u Srbiji nedovoljno prepoznate.

    Ona je rekla da se otvorenim pitanjima u vezi migracija bavi e-uprava, koja radi na „papirima“ sa odlazak ili povratak, dok na svim relevantnim informacijama vezano za povratak radi nevladina organizacija Tačka povratka.

    Uroš Živković iz Tačke povratka rekao je da su izazovi poput pandemije i rata u Ukrajini promenili migrantske tokove. Takođe je rekao da Srbija nema problem, da su migracije „normalne“ i da su odluke o odlasku iz zemlje, kao i o povratku, kompleksne.

     

    Izvor: BIZLife/Beta

    Foto: Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE