Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Indija se sprema za istorijski momenat, stižu i prvi snimci sa Meseca (VIDEO)

    Indija se priprema za svoj drugi pokušaj sletanja na Mesec, istorijski trenutak za najmnogoljudniju zemlju na svetu.

    Chandrayaan-3, što na sanskrtu znači „mesečeva letelica“, trebalo bi da spusti svoj Vikram lender nešto posle 14:00 časova u blizini malo istraženog južnog pola Meseca. Ovaj poduhvat bio bi prvi na svetu za bilo koji svemirski program.

    Prethodni pokušaj Indije propao je 2019. godine, a najnovija misija ove zemlje dolazi samo nekoliko dana nakon što se ruska misija, koja je ciljala isti region, srušila na površinu Meseca.

    Bivši indijski šef svemira K Sivan rekao je da najnovije fotografije koje je lender preneo nazad daju sve naznake da će poslednja etapa putovanja uspeti.

    „To je izvesno ohrabrenje da ćemo uspeti da izvršimo misiju sletanja bez ikakvih problema“, rekao je on u ponedeljak.

    Sivan je dodao da je Indijska organizacija za istraživanje svemira (ISRO) izvršila korekcije nakon neuspeha pre četiri godine, kada su naučnici izgubili kontakt sa lunarnim modulom nekoliko trenutaka pre njegovog planiranog sletanja.

    „Chandrayaan-3 će ići sa većom otpornošću“, rekao je on. „Imamo samopouzdanje i očekujemo da će sve proći glatko.

    Misija je pokrenuta pre skoro šest nedelja pred hiljadama oduševljenih gledalaca, i trebalo je mnogo duže da stigne do Meseca nego misijama Apolo 1960-ih i 1970-ih, koje su stigle za nekoliko dana.

    Indija koristi rakete mnogo manje moćne nego što su to činile SAD tada. Umesto toga, sonda je nekoliko puta obišla Zemlju da bi dobila brzinu pre nego što je krenula na svoju mesečevu putanju dugu mesec dana.

    Letelica bi trebalo da počne spuštanje prema površini Meseca danas oko 14.15h. Ako uspe, Indija će biti prva svemirska sila koja će izvesti meko sletanje na južni pol jedinog Zemljinog prirodnog satelita.

    Indijska organizacija za svemirska istraživanja (ISRO) je juče objavila niz fotografija i snimaka snimljenih kamerama na letelici. Jedan pogled na Mesec iz ptičje perspektive snimljen je sa 70 kilometara iznad Mesečeve površine. Još jedna slika, snimljena 20. avgusta, nudi krupni plan Mesečevog prašnjavog sivog terena.

    „Hrabrost“

    Lender svemirske letelice, Vikram, što na sanskrtu znači „hrabrost“, odvojio se od svog pogonskog modula prošle nedelje i šalje slike površine Meseca od ulaska u lunarnu orbitu 5. avgusta.

    Indija ima relativno niskobudžetni vazduhoplovni program, ali koji je znatno porastao u veličini i zamahu od kada je prvi put poslala sondu u orbitu Meseca 2008. Najnovija misija dolazi sa troškovima od 74,6 miliona dolara – daleko nižom od onih u drugim zemljama, u skladu sa štedljivim svemirskim inženjeringom Indije.

    Stručnjaci kažu da Indija može da zadrži niske troškove kopiranjem i prilagođavanjem postojeće svemirske tehnologije, i zahvaljujući obilju visokokvalifikovanih inženjera koji zarađuju delić plata svojih stranih kolega.

    mesec

    Indija, Mesec (Beta/AP)

    Indija je 2014. godine postala prva azijska zemlja koja je postavila satelit u orbitu oko Marsa i trebalo bi da lansira misiju sa posadom u Zemljinu orbitu u narednih nekoliko godina, počevši od probnih letova bez posade 2024.

    Sivan, bivši šef ISRO-a, rekao je da će napori Indije da istraži relativno nemapirani južni pol Meseca dati „veoma, veoma važan“ doprinos naučnom saznanju, prenosi Gardijan.

    Samo Rusija, SAD i Kina su prethodno postigle kontrolisano sletanje na površinu Meseca.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Beta/AP/ISRO X

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE