Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Inflacija, NBS

    Međugodišnja inflacija u Srbiji u julu 12,5%, mesečni pad cena 0,1%

    Međugodišnja inflacija u Srbiji u julu je iznosila 12,5 odsto, dok su cene u odnosu na jun u proseku smanjene 0,1 odsto, objavio je danas Republički zavod za statistiku.

    U poređenju sa decembrom 2022. godine cene su u proseku povećane za šest odsto.

    U julu su pojeftinili hrana i bezalkoholna pića (1,4 odsto) i odeća i obuća (0,2  odsto).

    Poskupeli su usluge u rekreaciji i kulturi (3,4 odsto), alkoholna pića i duvan (1,7 odsto), oprema za stan i tekuće održavanje (0,9 odsto), usluge restorana i hotela (0,7 odsto), zdravlje (0,5 odsto), transport (0,2 odsto) i komunikacije (0,1 odsto).

    NBS: Usporavanju inflacije doprineo manji rast cena prerađene hrane i energije

    Usporavanje inflacije u Srbji u julu na 12,5 odsto međugodišnje u najvećoj meri rezultat je usporavanja rasta cena prerađene hrane i energije, kao i cena u okviru bazne inflacije (indeks potrošačkih cena po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta), saopštiola je danas Narodna banka Srbije (NBS).

    Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u julu je izostao mesečni rast cena, prvi put od septembra 2020. godine, pošto su potrošačke cene u proseku snižene za 0,1 odsto, vođene nižim cenama povrća i u manjoj meri pojedinih osnovnih životnih namirnica (ulje, hleb, meso).

    Hrana, inflacija

    Namirnice, hrana, inflacija (Unsplash)

    Cene hrane i bezalkoholnih pića su na mesečnom nivou prvi put smanjene od početka godine i bile su u proseku niže za 1,4 odsto u odnosu na jun.

    U okviru toga, cene neprerađene hrane u julu su smanjene za 4,4 odsto, vođene pre svega nižim cenama svežeg povrća i svežeg mesa.

    Smanjeni troškovni prtisci

    Cene u grupi prerađene hrane u julu su blago porasle, za 0,2 odsto, što predstavlja značajno usporavanje u odnosu na prosečna ostvarenja iz prethodnih meseci, navela je NBS i dodala da nastavak usporavanja dinamike rasta cena prerađene hrane ukazuje na to da su smanjeni troškovni pritisci na tržištu osnovnih životnih namirnica, na šta ukazuje i kretanje cena proizvođača prehrambenih proizvoda, koje su od početka godine do kraja jula smanjene za 0,5 odsto.

    Meso, cene, inflacija

    Meso, cene, hrana, inflacija (Unsplash)

    Pod uticajem nižih cena čvrstih goriva na mesečnom nivou, cene energenata su smanjene za 0,1 odsto, dok su cene naftnih derivata, u proseku, ostale gotovo nepromenjene u odnosu na jun.

    Međugodišnje posmatrano, rast cena energenata u julu se spustio na 7,1 odsto, pri čemu su cene naftnih derivata nastavile da doprinose usporavanju ukupne međugodišnje inflacije (posmatrano na međugodišnjem nivou, cene derivata nafte smanjene su za 12,9 odsto).

    Opadajuća putanja međugodišnje inflacije

    Cene proizvoda i usluga u okviru bazne inflacije u julu su porasle za 0,7 odsto u odnosu na jun, čemu je, po proceni NBS, u najvećoj meri doprineo sezonski rast cena turističkih paket-aranžmana. Međugodišnje posmatrano, bazna inflacija je usporila na 9,4 odsto.

    Prema aktuelnoj projekcijicentralne banke, međugodišnja inflacija će nastaviti da se kreće opadajućom putanjom, uz znatniji pad u ostatku godine, na šta će se odraziti i izlazak poskupljenja hrane i energenata iz druge polovine 2022. godine iz međugodišnjeg obračuna inflacije.

    Opadajućoj putanji inflacije u narednom periodu i njenom povratku u granice cilja doprineće i efekti zaoštravanja monetarnih uslova, slabljenje globalnih troškovnih pritisaka, usporavanje uvozne inflacije, kao i očekivani pad inflacionih očekivanja.

    Izvor: Beta

    Foto: Pixabay, Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE