
Mars je nekada bio pogodan za život, pokazuje istraživanje NASA
Rover Curiosity pronašao je velike naslage ugljenika u krateru Gejl, što je važan trag u potrazi za odgovorom da li je Mars nekada bio pogodan za život. U slojevima bogatim sulfatima na planini Šarp otkriven je siderit, mineral koji nastaje u prisustvu CO₂, a ovo otkriće potvrđuje teoriju o postojanju ugljeničnog ciklusa na drevnom Marsu.
Istraživanje je sprovedeno u saradnji sa Univerzitetom u Kalgariju, a jedan o od članova tima istraživača agencije NASA je i dr Ben Tutolo .
„Otkrivanje velikih naslaga ugljenika u krateru Gejl predstavlja i iznenađenje i važno otkriće u razumevanju geološke i atmosferske evolucije Marsa,“ kaže dr Tutolo.
Curiosity je na Marsu od 2012. i prešao je više od 34 kilometra, prenosi portal održi.me, pozivajući se na istražvanje Univerziteta u Kagariju. Nalazi ukazuju da je atmosfera Marsa nekada sadržala dovoljno CO₂ za postojanje tečne vode, ali je s vremenom izgubila sposobnost da zadrži toplotu.
„Ona nam govori da je planeta bila pogodna za život i da su modeli habitabilnosti tačni,“ ističe Tutolo i zaključuje: „Nešto se dogodilo Marsu što se nije dogodilo Zemlji.“
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Alexander Mils Unsplash