Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Marketing kolegijum #poweredbyHONOR: Kreativnost mora biti u fokusu kompanija (VIDEO)

    Sanja Obradović, brend menadžer Mona Man Fashion, za BIZLife Marketing kolegijum #poweredbyHONOR komentariše nove tendencije u marketingu i uticaj veštačke inteligencije u ovoj oblasti. 

    Kako je tehnologija uticala na način na koji brendovi dolaze do publike?  

    Tehnološki razvoj je nemerljivo uticao na marketing, pre svega u broju kanala i načina na koji brendovi mogu da pristupe potrošačima. Činjenica je da se broj kanala koje brendovi koriste višestruko povećao, upravo zahvaljujući razvoju društvenih mreža i digitalizaciji. 

    Danas je sve znatno brže i kompleksnije nego što je to bilo pre par decenija. Postoji mnogo veći broj kanala putem kojih brendovi mogu da se povezuju sa potrošačima i prenose određene poruke, ali sa druge strane ne treba zaboraviti da je prosečan potrošač svakodnevno izložen velikom broju komunikacionih poruka i da je sve teže pridobiti njihovu pažnju. 

    Iz tog razloga kreativnost je ono što mora biti u fokusu kompanija, odnosno kompanije moraju da se trude da pronalaze što kreativnije načine da istaknu svoje brendove. 

    Takođe ne treba zaboraviti da tehnološki napredak u velikoj meri oblikuje i očekivanja samih potrošača. Danas potrošači više nego ikada očekuju da budu povezani sa brendovima putem najrazličitijih kanala i da to iskustvo bude jedinstveno i personalizovano. Upravo iskustvo koje brendovi pružaju potrošačima bilo u online ili offline svetu je ono što diferencira uspešne od neuspešnih brendova.  

    Sanja Obradović, brend menadžer Mona Man Fashion (BIZLife Marketing kolegijum #poweredbyHONOR)

    Šta su izazovi uticaja tehnološkog razvoja na marketing?  

    Ubrzani tehnološki napredak donosi brojne mogućnosti za razvoj i unapređenje marketinških procesa, ali takođe pred marketing donosi i određene izazove. Neki od tih izazova svakako se ogledaju u dinamičnosti tržišta i neprestanih promena sa kojima se brendovi suočavaju, što otežava proces dugoročnog strateškog planiranja. Brendovi danas više nego ikada moraju biti spremni da brzo odgovore na nova dešavanja na tržištu. Ubrzani tehnološki razvoj pooštrava tržišnu konkurenciju i stoga je jako važno diferencirati se, odnosno graditi autentičan i snažan brend. 

    U svetu ubrzanih tehnoloških promena brzina kojom brendovi reaguju na aktuelna dešavanja je ključna za opstanak na tržištu.   

    Najveći doprinos veštačke inteligencije vidim upravo u  povećanju efikasnosti marketinških procesa. Podaci su moć, a svesni smo impresivne sposobnosti koju veštačka inteligencija poseduje u obradi podataka 

    Na koji način će, po vašem sudu, veštačka inteligencija uticati na razvoj marketinških alata?  

    Veštačka inteligencija je već napravila značajne korake koji revolucionarno menjaju marketing i koji će tek oblikovati marketing budućnosti.  

    Najveći doprinos veštačke inteligencije vidim upravo u  povećanju efikasnosti marketinških procesa. Podaci su moć, a svesni smo impresivne sposobnosti koju veštačka inteligencija poseduje u obradi podataka.  

    Zahvaljući veštačkoj inteligenciji marketari mogu da izvuku značajne zaključke iz analiziranih podataka i da bolje razumeju svoje potrošače kroz analizu i praćenje njihovih obrazaca ponašanja, što je od izuzetne važnosti  za izgradnju dugoročnih i kvalitetnih odnosa sa potrošačima.  

    Već ovo što se danas dešava u sferi marketinga pod uticajem veštačke inteligencije je i više nego impresivno, a možemo samo da pretpostavimo šta nas očekuje u narednim godinama. Od daljeg razvoja i primene veštačke inteligencije očekujem maksimalno povećanje efikasnosti marketinških procesa na svim nivoima. 

    Sa druge strane mislim da veštačka inteligencija neće uspeti da zameni čoveka u domenu kreativnosti, i sposobnosti da se kroz različite kampanje i ostale aktivnosti brenda izazovu određene emocije i kreira emotivna povezanost sa brendom.  

    Brendovi su važni jer predstavljaju skup vrednosti sa kojima se potrošači poistovećuju. Sposobnost marketinga leži u tome da se na što kreativniji način prenesu te vrednosti i probude emocije, a to su pre svega ljudske veštine.  

    Sanja Obradović, brend menadžer Mona Man Fashion (BIZLife Marketing kolegijum #poweredbyHONOR)

    Koje inovacije kod mobilne tehnologije vama najviše pomažu u svakodnevnim poslovnim obavezama?  

    Mislim da danas niko od nas ne može da zamisli život bez pametnih telefona. Tehnologija nam je danas omogućila da budemo maksimalno povezani i da lakše organizujemo proces rada. Danas nije potrebno da budete u kancelariji da biste obavili neki posao. Upravo ta fleksibilnost koju nam pruža tehnologija pametnih telefona je ono što meni mnogo pomaže u organizaciji mog rada, kao i u svakodnevnoj komunikaciji sa mojim timom i poslovnim saradnicima. Mogu da kažem da se sve odvija lakše i brže, i samim tim posao nikad ne trpi.  

    Kako vidite budućnost struktuiranja marketinških kampanja? Na koje komunikacione kanale treba posebno obratiti pažnju?  

    Korišćenje AI alata u marketingu će umnogome pomoći marketarima da poboljšaju učinkovitost marketinških aktivnosti.  

    Marketinške kampanje će u budućnosti biti još efikasnije, a korišćenjem analitike u realnom vremenu omogući će se brže preusmeravanje sredstava sa manje isplativih na one isplativije kampanje. Verujem da će pravilnim korišćenjem AI alata doći do toga da će se mnogi rutinski poslovi automatizovati što će ostaviti više prostora marketarima da se posvete kreativnim procesima i rešavanju strateških pitanja. 

    Od trendova koje bih izdvojila, mislim da je mešovita realnost odnosno koncepti virtuelne i proširene stvarnosti svojevrsna revolucija u interakciji sa potrošačima upravo u domenu kreiranja jedinstvenog potrošačkog iskustva. Pa se tako otključavaju neke mogućnosti koje su do sada bile ograničene samo našom maštom.  

    Imamo primere veoma efikasne primene virtuelne i proširene stvarnosti od strane svetskih brendova, a značaj toga se posebno osetio u doba pandemije kad potrošači nisu mogli fizički da posećuju radnje, ali su zato mogli da isprobaju kako im stoji određeni model patika ili kako im se uklapa određena nijansa ruža ili rumenila. Potrošači žele jedinstvene interakcije sa brendovima, i zato je potrebno ispratiti ovaj trend. 

    Takođe ne treba zanemariti i značaj video sadržaja, posebno u domenu kreativnog i upečatljivog storytellinga, pa platforme koje promovišu video sadržaj će svakako i dalje ostati u fokusu. 

    Izvor: BIZLife

    Foto: BIZLife

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE