Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    „Manje skuplja struja, jer smo to zaslužili“

    Međunarodni monetarni fond je zadovoljan postignutim rezultatima u Srbiji, pa je pristao da povećanje cene struje umesto za 7,7 bude 3,8 odsto, izjavio je premijer Aleksandar Vučić.

    „Oni su tražili povećanje od 7,7 odsto, a mi smo to spustili na 3,8 odsto. I dalje je struja u Srbiji jeftinija nego u Albaniji, BiH…“

    I to smo uspeli da nam oni ne zamere, da prihvate, i da kažu da je sve u redu, rekao je Vučić u Vladi Srbije komentarišući potvrdu dobre ocene MMF četvrte i pete revizije koja je stigla kasno sinoć.

    Na pitanje novinara kako komentariše upozorenja MMF na opasnosti od rasta javnog duga, odgovara da „nema opasnosti od javnog duga“. Nisu ni oni to baš tako rekli, nego su preporučili da nastavimo sa reformama. Nemamo mi više tu vrstu opasnosti, rekao je Vučić.

    Prema njegovim rečima, sve zbog čega se država zaduživala su takozvani „rol-overi“ i kapitalni projekti.

    Kad imate suficit u budžetu, onda nemate ni potrebu za zaduživanjem, pojasnio je premijer ističući da je Srbija jedna od pet zemalja koja može da se pohvali takvim rezultatom.

    „Mi smo među najboljim zemaljama Evrope, među kojima su Nemačka, Češka, Estonija, Austrija, Švjacarska. Nemojte me držati za reč, mislim da su to te zemlje. A kao što vidite, u dobrom smo klubu“, rekao je on.

    https://www.bizlife.rs/aktuelno/vesti-dana/vucic-suficit-budzeta-318-milijardi-dinara/

    Ranije je zamenik direktora MMF Tao Žang izjavio da je privredni oporavak Srbije prevazišao očekivanja, ali da je potrebno do kraja spovesti reforme i restrukturiranje, posebno državnih preduzeća.

    Povodom odluke MMF da usvoji četvrtu i petu reviziju aranžmana, Tao Žang je rekao da su ove godine postignuti bolji fiskalni rezultati, ali da su i dalje potrebni napori kako bi se javni dug „čvrsto postavio na silaznu putanju“.

    On je naveo da je „srpski privredni oporavak prevazišao očekivanja podržan naporima za jačanje javnih finansija, napredovanjem strukturnih reformi i poboljšanjem poverenja investitora“, ali da „i dalje postoje ranjivosti“ poput visokog javnog duga.

    „Iako je bilo dobrog napretka, puno sprovođenje planova restrukturiranje i likvidacije preduzeća u državnom vlasništvu je potrebno za izbegavanje daljeg povećanja fiskalnih rizika i postizanje ciljeva programa“, naveo je on.

    Izvor: Beta, B92, Tanjug

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE