Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Leteći taksi SVE BLIŽI poletanju, a još NEMA dozvole

    Nekoliko svetskih gradova uskoro bi mogli da dobiju prve leteće taksije, poznate i kao putničke bespilotne letelice, a oko 200 takvih vozila nalazi se u različitim fazama razvoja širom sveta.

    Uber tvrdi da će letećim taksijem početi da prevoziti ljude u Dalasu, Los Anđelesu i Melburnu do 2023. godine. Testne letove američka kompanija planira da sprovodi od 2020. godine, uglavnom u Australiji.

    Kako su opisali iz Ubera, putnici će moći uzimati taksi s krovova zgrada na kojima će biti izgrađene stanice za sletanje i uzletanje taksija, poput konvencionalnih helikoptera.

    Međutim, nova klasa vozila mogla bi se suočiti sa velikom preprekom jer neki standardi i pravilnici za odobrenje letenja ovakvim robotističkim letelicama još ne postoje. Kako će se Uber i druge kompanije izboriti s ovim, ostaje da se vidi.

    „Da, postoje neka pitanja koja moramo rešiti“, rekao je Majk Romanovski, direktor sektora za politiku i inovacije Američke Federalne uprave za avijaciju (FAA).

    „FAA je postigla značajne korake usled brzo rastuće industrije bespilotnih letelica, ali izazovi i dalje postoje za vozila većih razmera koja imaju za cilj prevoz ljudi“, dodao je on.

    S druge strane, dok Uber razvija svoje leteće taksije, nemački leteći Volocopter obavio je svoj prvi testni let proteklih dana.

    Još jedna nemačka kompanije, Lilium iz Minhena, takođe je ove godine predstavila prototip svog letećeg taksija sa pet sedišta. Iz Liliuma tvrde da će njihova leteća taksi služba biti operativna u raznim gradovima širom sveta do 2025. godine.

    Kineski proizvođač EHang takođe ima spreman svoj dron taksi koji može prevoziti dva putnika na malim visinama na udaljenosti do 35 kilometara. Ova vrsta letelice spremna je za industrijsku proizvodnju, ali još treba odobrenje vazdušnih vlasti.

    Ipak, i pored brojnih pravnih i tehničkih izazova, proizvođači letećih taksija nadaju se da će iznaći konceptualna rešenja. U tome im pomaže i Američka svemirska stanica NASA, koja bi u saradnji s Uberom trebalo da izradi sistem saobraćajne kontrole koji će upravljati ovakvim letelicama.

    Izvor: Klix

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE