Kulturološki momenat ili siromaštvo: Zašto mladi na Balkanu tako dugo ostaju u porodičnom domu?
Napuštanje porodičnog doma može biti podjednako lepo, ali i stresno iskustvo. Lepo jer mlada osoba kreće u nove životne pobede i iskustva, a stresno jer mnogi nisu dovoljno sposobni za tako krupan korak.
U nekim kulturama, posebno u Aziji i Latinskoj Americi, duži boravak sa porodicom se smatra normalnim i čak poželjnim, jer odražava bliske porodične veze i međugeneracijsku podršku.
Pri dnu liste su uglavnom balkanske zemlje, Albanija gde mladi napuštaju porodicu sa 30 godina, Severna Makedonija sa 29.8, potom slede Crna Gora (29.7), Srbija (29.6), Bosna i Hercegovina (29.4).
Istraživanje Eurostata iz 2023. godine rangira evropske zemlje prema procentualnom udelu osoba od 25 do 29 godina koje žive sa svojim roditeljima.
Važno je napomenuti da deo metrike prati „osobe koje imaju koristi od ili doprinose prihodu domaćinstva“. To znači da su u ovom skupu podataka uključeni i slučajevi gde odrasla deca podržavaju svoje stare roditelje.
U Hrvatskoj i Crnoj Gori, gotovo 80 odsto odraslih u dobi od 25 do 29 godina živi kod kuće. Zanimljivo je da ovaj pokazatelj u Srbiji pada na 69 odsto.
Zašto mladi na Balkanu ostaju tako dugo u porodičnom domu?
Povezivanje ovog skupa podataka sa prosečnom starošću kada Evropljani napuštaju roditeljski dom otkriva korelacije. Viša prosečna starost iseljenja povezana je sa većim procentualnim udelom odraslih od 25 do 29 godina koji žive kod kuće.
Zemlje Balkana se nalaze na vrhu liste u oba slučaja. Deo razloga je ekonomija. Balkanske zemlje generalno imaju BDP po glavi stanovnika koji je upola manji od proseka EU. Lokalne kirije su skupe u poređenju sa lokalnim platama.
Pored toga, stopa vlasništva nad nekretninama na Balkanu je takođe najviša u Evropi, što ukazuje da deca nasleđuju porodične domove ili se sele tek kada mogu sebi da priušte da kupe svoje domove.
U međuvremenu, u Srbiji i Crnoj Gori, gotovo polovina domaćinstava je „finansijski krhka“, što ukazuje na nizak nivo ušteđevine. U takvim slučajevima, selidba i iznajmljivanje mogu se smatrati neizvodivim luksuzom.
Shodno tome, kako se krećemo ka severu i zapadu, ka zemljama sa višim BDP-om po glavi stanovnika u Evropi, udeo odraslih koji žive sa roditeljima opada. U nordijskim zemljama, manje od 10 odsto odraslih u ovoj starosnoj grupi živi sa roditeljima. Jedan veliki izuzetak od ovog pravila je Irska, gde više od polovine osoba uzrasta od 25 do 29 godina i dalje živi kod kuće.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife/M.S.
Foto: Unsplash/Freepik