Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Do Kwon

    Kriptomilijarder koji se skrivao u Beogradu, OSUĐEN u Crnoj Gori

    Državljani Južne Koreje Kvon Do Hjeong i Hond Čan Jun osuđeni su na po četiri meseca zatvora zbog falsifikovanja.

    Oni su uhapšeni 23. marta na podgoričkom aerodromu kada su prilikom pasoške kontrole, na letu za Dubai, upotrebili falsifikovane pasoše Kostarike, javljaju Vijesti.

    Graničnom policajcu koji je proveravao dokumenta upalila se aplikacija “Find” sa upozorenjem – “uhapsiti”.

    Njih dvojica su prvobitno negirali da su dokmenta lažna, a zatim su prošle nedelje objasnili da su lažne pasoše Kostarike i Belgije nabavili preko agencije u Singapuru.

    U obrazloženju zahteva za hapšenje pisalo je i da ga potražuje kancelarija Interpola u Seulu zbog višemilionske prevare. Inspektori kojima je državljanin Južne Koreje predao pasoš Kostarike odmah nakon toga kontaktirali su kolege iz Interpola u San Hoseu.

    do kwon

    Kriptovalute, Do Kwon (Unsplash)

    Pregledom njegovog prtljaga inspektori su pronašli i putne isprave Belgije i Južne Koreje. Proverama je utvrđeno da su i belgijske isprave koje je posedovao Kvon falsifikovane.

    Iako je za njima raspisana poternica zbog krivičnog dela kriminalno udruživanje, a za Kvonom, nekadašnjim, kako ga zovu, “kraljem kriptovaluta”, i zbog optužbi za prevaru tešku 40 milijardi dolara, oni nisu saslušani po tom osnovu. Njima je na zahtev Južne Koreje određen ekstradicioni pritvor.

    Krio se i u Srbiji?

    Južnokorejski kriptopreduzetnik Do Kvon (Do Kwon) za kojim je tragalo korejsko tužilaštvo krio se i u Srbiji.

    Kvon je nekadašnji vlasnik kompanije Teraform i kreator kriptovalute Luna koja je propala u maju i sa sobom povukla vrednost od 40 milijardi dolara. To je do sada najveći kolaps neke od velikih kriptovaluta.

    Tužilaštvo južnog Seula, saopštilo je tada da će sarađivati sa srpskim vlastima na privođenju Kvona za kojim je u septembru prošle godine raspisana i Interpolova poternica. Kvon je u martu iz Singapura otuptovao za Dubai i odatle otišao u nepoznatu zemlju.

    Kvon je tvrdio, doduše na Tviteru, da nije u bekstvu i da je na rapolaganju vlastima i da nema šta da krije, ali nije otkrio gde se nalazi.

    „Kralj kriptovaluta“ Do Kvon, jedan od najvećih prevaranata koga su jurile vlasti tri zemlje, tokom bekstva krio se u i Beogradu, a njegov najbliži saradnik Han Čang Džun u srpskoj prestonici kupio je luksuzni stan od dva miliona evra u elitnom naselju.

    Kriptovalute (Unsplash)

    Ko je Do Kvon?

    Do Kvon je rođen 1991. godine. Studirao je računarstvo na Univerzitetu Stanford i diplomirao 2015. Pre osnivanja kompanije Anifi, Kvon je kratko radio sa Apple-om i Microsoft-om kao inženjer. Do Kvon je 2019. godine predstavljen na Forbsovoj listi „30 ispod 30“.

    Kvon je 2016. godine osnovao telekomunikacionu kompaniju Anifi, koja je rešenje za ravnopravnu komunikaciju koristeći mesh mrežnu tehnologiju. Bio je generalni direktor kompanije do 2017.

    Godine 2018. Do Kvon je, zajedno sa Danijelom Šinom, osnovao Terraform Labs, kompaniju za tehnologiju blokčejna koja ima za cilj stvaranje decentralizovane kriptovalute sa stabilnom cenom.

    Terraform Labs je razvio Terra Proof-of-Stake (PoS), koji je javni blokčejn izgrađen na Cosmos SDK. Kompanija je takođe iskovala neinflatorni, tada, stabilni novčić LUNA, koji se koristi kao izvorna imovina na Terra Blockchain-u.

    Terraform je nadgledao razvoj platforme za e-trgovinu CHAI , koja je koristila Terra stejblkoin. TFL, predvođen Do Kvonom, nastavio je sa razvojem novih blokčejn tehnologija, protokola, proizvoda i platformi kao što su Anchor, Prism, Astroport i Mirror.

    Početkom januara 2021., Terraform Labs je dobio injekciju od 25 miliona dolara kroz krug finansiranja koji je zajedno vodio Galaxy Digital. Sledećeg meseca, kompanija je pokrenula Terraform Capital, koji je u posao ušao sa 10 miliona dolara početnog finansiranja.

    Jedna od najvećih prekretnica kompanije Terra bilo je lansiranje Anchor protokola u martu, koji omogućava korisnicima da pozajmljuju ili čuvaju svoje stabilne novčiće i sredstva za dokaz udela.

    U januaru ove godine je kompanija pokrenula neprofitnu organizaciju pod nazivom Luna Foundation Guard, ulažući preko 4,1 milijarde dolara. Neprofitna organizacija se fokusirala na ekosistem Terra i nastojala je da stabilizuje volatilnost LUNA-e podržavajući je sa TerraUSD-om.

     

    Izvor: Vijesti/BIZLife

    Foto: YT Scrn/Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE