Konkurs za podršku socijalnom preduzetništvu: Kako da dobijete sredstva iz budžeta
U Srbiji je dosad registrovano tek nešto više od 10 socijalnih preduzeća, a procena je da između 200 i 500 udruženja, zadruga i drugih pravnih lica posluje u skladu sa solidarnom ekonomijom. Kako bi mogli da konkurišu za mere podrške koje država sprema na proleće i sredstva u iznosu od 50 miliona dinara, NALED poziva sva socijalna preduzeća da iskoriste pravo upisa i spremni dočekaju Program razvoja.
Socijalna preduzeća doprinose pravednijem društvu. U osnovnim principima imaju i tržišno poslovanje i inkluzivno i fer zapošljavanje. Ekonomski i socijalni aspekt su im podjednako važni, a način upravljanja i donošenja odluka u ovim preduzećima se zasniva na solidarnosti i jednakosti.
Postoje kriterijumi i procedura za ostvarivanje prava na sredstva za razvoj socijalnog preduzetništva. Njih propisuje Uredba o uslovima, kriterijumima i postupku za ostvarivanje prava na dodelu sredstava za podsticanje razvoja socijalnog preduzetništva. Novac se obezbeđuje iz budžeta Republike Srbije i iz sredstava utvrđenih budžetom autonomne pokrajine i jedinica lokalne samouprave.
Novac, sredstva (Unsplash)
Kriterijumi za dobijanje sredstava za razvoj socijalnog preduzetništva
Izbor projekata koji će se finansirati sredstvima budžeta vrši se primenom sledećih kriterijuma:
- reference projekta: oblast/i u kojoj se realizuje, dužina trajanja, broj korisnika i njegova održivost;
- ciljevi koji se postižu: zadovoljavanje opšteg interesa, ostvarenje društvene uloge socijalnog preduzetništva, uticaj na ostvarenje socijalne, radne, kulturne, ekonomske i druge integracije pripadnika društveno osetljivih grupa, uticaj na rešavanje identifikovanih problema na lokalnom, pokrajinskom i republičkom nivou, stepen unapređenja stanja u oblasti u kojoj se projekat sprovodi;
- sufinansiranje projekta iz drugih izvora, u slučaju nedostajućeg dela sredstava za finansiranje projekta;
- zakonitost i efikasnost korišćenja sredstava i održivost ranijih projekata: ako su ranije korišćena sredstva budžeta, da li su ispunjene ugovorne obaveze.
- Bliža merila za izbor projekta primenom kriterijuma, kao i dopunske kriterijume koji su specifični za određenu oblast utvrđuje javnim konkursom nadležni organ, odnosno organizacija.
Ko ima pravo na sredstva i kada se podnosi prijava?
Sredstva budžeta mogu da budu dodeljena preduzetniku ili pravnom licu koje je steklo status subjekta socijalnog preduzetništva, odnosno korisniku sredstava, bez obzira na registrovanu pretežnu, odnosno privrednu ili drugu delatnost koju obavlja.
Korisnik sredstava mora da ispuni sledeće uslove:
- da ima sedište na teritoriji Republike Srbije;
- da je registrovan kao subjekat socijalnog preduzetništva u nadležnom registru, a da posluje kao aktivan preduzetnik ili pravno lice najmanje godinu dana;
- da protiv njega nije pokrenut prethodni stečajni postupak, reorganizacija, stečaj ili likvidacija, u skladu sa propisima kojima se uređuju stečaj i likvidacija;
- da mu u tekućoj i prethodne dve fiskalne godine nisu dodeljena sredstva za iste namene iz budžeta Republike Srbije, budžeta autonomne pokrajine, odnosno budžeta jedinice lokalne samouprave, osim u slučaju sufinansiranja istih projekata i/ili aktivnosti koje su usmerene za razvoj, odnosno unapređenje poslovanja subjekta socijalnog preduzetništva, koje taj subjekt dokazuje;
- da mu računi nisu u blokadi radi izvršenja prinudne naplate.
Subjekat socijalnog preduzetništva – učesnik konkursa podnosi prijavu nadležnom organu, odnosno organizaciji. Prijava se podnosi u roku koji ne može biti kraći od 15 dana od dana objavljivanja konkursa.
Komisija potom utvrđuje preliminarnu listu vrednovanja i rangiranja prijavljenih projekata u roku koji ne može biti duži od 60 dana od dana isteka roka za podnošenje prijave.
Odluku o odobravanju sredstava u skladu sa uredbom, donosi ovlašćeno lice nadležnog organa, odnosno organizacije u roku od 10 dana od dana utvrđivanja preliminarne liste na predlog komisije.
Izvor: BIZLife/Ivana Jaćimovski
Foto: Unsplash, Pixabay