Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kina OTVARA VRATA stranim proizvodima

    Kina je najavila da će 1. januara smanjiti carine na više od 850 vrsta stranih proizvoda, uključujući smrznutu svinjetinu, lekove protiv astme i neke visokotehnološke komponente, da bi time podstakla konkurenciju i ekonomski razvoj.

    Ta najava je posldica nedavno postignutog prelaznog trgovinskog sporazuma s Vašingtonom u „tarifnom ratu“ koji je uzdrmao finansijska tržišta. Kineski zvaničnici kažu da na najavljeno smanjenje carine ne treba gledati kao na „ustupak američkom pritisku“.

    To je novo u nizu smanjenja carina u poslednje dve godine čime Peking želi da, kako kaže, poboljša snabdevanja kineskog tržišta robom široke potrošnje i da podstakne konkurenciju.

    Najnoviji korak ima za cilj „jačanje skladnog razvoja trgovine i životne sredine“, a privremene uvozne tarife biće smanjene na nivoe niže od stopa za najpovlašćenije zemlje, preneli su državni mediji.

    Peking je doneo niz mera za otvaranje tržišta i snižavanje tarifa da bi pomogao oživljavanje ekonomskog rasta, koji je u trećem tromesečju usporio na šest odsto šro je najmanje za tri decenije.

    Ministarstvo finansija je saopštilo da će se nova sniženja tarifa uglavnom odnositi na proizvode kojih nema dovoljno i na strane proizvode za svakodnevnu upotrebu.

    Raspon takve robe je od turbinskih ventila i drugih industrijskih komponenti do soka pomorandže i ostale robe široke potrošnje. Mnoge carinske tarife od pet do 10 odsto su ukinute, dok su carine veće od toga, do 65 odsto smanjene za polovinu ili više.

    Carina na smrznuto svinjsko meso smanjena je sa 12 na osam odsto. To bi pomoglo prehrambenim kompanijama koje su pojačale uvoz svinjskog mesa kako bi obnovile zalihe, jer je epidemija afričke groznice svinja opustošila Kinu.

    Smanjenje tarifa za neke vrste poluprovodnika bi pomoglo visoko-tehnološkim industrijama u kojima vladajuća Komunistička partija želi da postane svetski lider.

    Takođe, Vlada je obećala da će otvoriti tržišta nafte, telekomunikacija i struje za privatne konkurente, te da će u više industrija privatne kompanije imati jednak tretman sa državnim preduzećima.

    Peking je okončao ograničenja za proizvodnju električnih automobila u punom stranom vlasništvu i kaže da će to proširiti na čitavu autoindustriju do 2021. godine.

    Regulatori su takođe obećali da će omogućiti potpuno strano vlasništvo u bankarskim, osiguravajućim i drugim finansijskim preduzećima.

    Izvor: Beta

    Foto: Beta/AP

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE