Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kina mora da potroši 1,4 biliona dolara da izbegne deflaciju

    Kina bi trebalo da u naredne dve godine potroši oko 10 biliona juana, odnosno 1,4 biliona dolara, kako bi izbegla deflaciju, oporavila ekonomiju i vratila je na održivi rast, smatraju stručnjaci Morgan Stanleya.

    Podsticaj, koji bi bio do 2,5 puta veći od „bazuka paketa“ koji je Kina donela nakon globalne finansijske krize 2008, trebalo bi direktno da se fokusira na domaćinstva putem socijalne pomoći, a ne na ulaganja i infrastrukturu.

    Upozoravaju da vremena za akciju nema mnogo. Što je deflacija više ukorenjena, to će više koštati njeno otklanjanje podsticajnim merama. Njihove procene naglašavaju razmere izazova kineskih kreatora politike dok pokušavaju da ožive rast druge najveće svetske privrede, piše Financial Times.

    „Što deflacija duže traje, to je veća potražnja u smislu podsticanja inflacije“, rekao je glavni ekonomista za Kinu u Morgan Stanleyju Robin Xing.

    Ogroman višak neprodatih objekata

    U svetlu produženog pada tržišta nekretnina, domaćinstva su smanjila potrošnju i povećala štednju, sa sezonski prilagođenom stopom štednje u drugom tromesečju na oko 31 odsto, prema Goldman Sachsu.

    Vlasti u Kini odgovorile su na slabo poverenje potrošača upumpavanjem zajmova u industrijski sektor, oslanjajući se na proizvodnju i izvoz kako bi se održala privreda, ali na tržištu nekretnina i dalje vlada ogroman višak neprodatih objekata.

    Potez Pekinga istovremeno je doveo do povećanja ponude robe široke potrošnje u vreme niske potražnje, što je dodatno pogoršalo deflaciju.

    Kina ove godine cilja rast realnog BDP od 5 odsto, ali ekonomisti kažu da deflatorni pritisci pogađaju nominalni rast, koji je u drugom tromesečju iznosio 4 odsto na godišnjem nivou, smanjujući dobit preduzeća i dovodeći do otpuštanja i smanjenja plata.

    Ukoliko Kina ne interveniše u smeru zaustavljanja pritiska opadajućih cena, deflatorni pritisci gurnuće realni rast na oko četiri odsto ove i naredne godine, piše FT.

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

    Izvor: Poslovni dnevnik

    Foto: Pixabay, Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE