Kešom „hranimo“ sivu ekonomiju
Gotovo svaki treći građanin Srbije ne ume da prepozna ispravan fiskalni račun, a 59 odsto njih sva plaćanja obavlja isključivo kešom i tako „hrani“ sivu ekonomiju.
Podaci novog istraživanja NALED ukazuju na potrebu kontinuirane edukacije i motivisanja građana da odgovornim ponašanjem pri kupovini doprinesu njenom suzbijanju.
Podrška stanovništva borbi protiv sive zone i dalje je veoma visoka i dostiže 90 posto. Dve trećine smatra da poslovanje mimo zakona nije opravdano i svaki drugi građanin veruje da će proglašenje 2017. i 2018. Godinama borbe protiv sive ekonomije pomoći suzbijanju.
Ipak, ostaje problem sudelovanja u toj borbi jer je samo 22 odsto spremno da prijavi radnju ili kafić u kojoj ne dobije račun, a 33 posto poslodavca koji zapošljava radnike na crno.
Među njima su i neki od 27 procenata radnika koji priznaju da deo ili celu platu primaju na ruke, izjavio je potpredsednik NALED Saveza za fer konkurenciju Vladimir Tipsarević, na predstavljanju istraživanja.
U porastu je procenat građana uverenih da je država odlučna da suzbije sivu zonu i da je siva ekonomija smanjena u poslednjih godinu dana, ali su nezainteresovanost, izbegavanje neprijatnih situacija i strah od gubitka posla i dalje najčešći razlozi zašto ne učestvuju u borbi protiv sive zone.
Dobra vest je rast broja građana koji prepoznaju da je izdavanje računa zakonska obaveza prodavca i potvrda da je platio porez i to je glavni motiv zašto račun traže.
Tome je doprinela i nagradna igra „Uzmi račun i pobedi“, u kojoj je učestvovalo 37% stanovnika što je prevazišlo sva očekivanja i gotovo četiri puta je nadmašen rezultat Slovačke.
Pored jačanja svesti o značaju uzimanja računa, NALED akcenat stavlja i na edukaciju o važnosti bezgotovinskih plaćanja koja omogućavaju da transakcije budu evidentirane i vidljive poreskim organima čak i kada račun nije izdat.
Istraživanje je pokazalo je i da građani dobro prepoznaju šta je siva ekonomija, a kao najčešći oblik ističu rad na crno.
Gotovo četvrtina (22 posto) ne zna ko je nadležan za sivu ekonomiju, a 29 procenata kaže da su to Ministarstvo finansija i Poreska uprava. Roba koju najčešće kupuju na pijaci ili ulici su kafa, duvan i hrana.
Izvor: Danas
Foto: Pixabay