Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    kalendar januar, dupla dnevnica

    Kako preživeti januar: Finansijski saveti za „najduži mesec“ u godini

    Slave tokom novembra i decembra, kupovina novogodišnjih poklona, doček Nove godine, obeležavanje Božića, pa još jedna tura slava i na kraju Srpska nova godina. Nije ni čudo što je januar tradicionalno finansijski najteži mesec za građane Srbije.

    Većina građana u normalnim okolnostima ne odustaje od toga da „kako Bog zapoveda“ obeleži praznike, da svojim prisustvom ispoštuje svaku slavu i da najbližima kupi pregršt poklona za Novu godinu i Božić.

    Kako bismo pokrili sve ove troškove, u januaru obično posežemo za čekovima i kreditnim karticama, pa ne čudi što je januar mesec u kome, po statistici, najviše dugujemo.

    Kao da sve to nije dovoljno, početak godine uvek donosi i pregršt sitnih poksupljenja, pa je ovo mesec kada raste i broj ljudi koji preskaču uplatu rate za kredit.

    Ispišite čekove

    Svaki peti građanin tokom januara ispiše bar jedan ček za hranu i potrepštine. Prednost čekova je to što nemaju kamatu, a dobija se po jedan na svakih 5.000 na računu. Prodavnice daju namirnice i na 210 dana, dok tehnika može da se pazari i sa kašnjenjem od godinu dana, pa su dobar način da se pregura januar.

    Ugovor, potpisivanje

    Potpisivanje ugovora (Pixabay)

    Parkirajte automobil

    Ako ste u novčanoj krizi, parkirajte automobil tokom januara i umesto njega koristite javni prevoz ili još bolje – hodajte. Prema računici vozača, za mesec dana vožnje automobila potroši se više od 10.000 dinara na gorivo, cene mesečnih karata u proseku su 2.200 dinara, dok šetnja košta samo malo više vremena.

    Uzmite keš kredit

    Ako vam je potrebna pozajmica od banke, bežite od onih skupih i opredelite se za nešto jeftiniji keš kredit. Dozvoljeni minus nikada nije bio jeftin, kamate za kreditnu karticu idu i do 30 odsto, keš-krediti i dalje su znatno jeftinija pozajmica.

    Pratite akcije

    Veliki trgovinski lanci u saradnji sa proizvođačima posle praznika nude kupcima proizvode po nižim, akcijskim cenama. Obilaženjem nekoliko obližnjih prodavnica može dosta da se uštedi, jer razlika u ceni pojedinih proizvoda ide i do 50 odsto.

    Nosite ručak na posao

    Naručivanje hrane i doručkovanje u pekarama košta nas minimum 400 dinara dnevno, što za mesec dana predstavlja trošak od desetak hiljada dinara. Veći deo ovog iznosa možemo da uštedimo ukoliko doručkujemo kod kuće i ponesemo ostatke od jučerašnjeg ručka. Ne samo da nećemo da bacamo novac na hranu, već ćemo i bacati manje hrane.

    Izvor: BIZLife/G. M.

    Foto: Unsplash/

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE