
Kako je poslednju deceniju ulepšavan Hram Svetog Save: Od mozaika, do ikonopisa
Hram Svetog Save je u poslednjih 11 godina skoro u potpunosti završen pošto mu je uređena gotovo kompletna unutrašnjost gde vernike, posetioce i turiste posebno zadivljuju kripta, kupola i mozaik koji se proteže na površini od preko 15.000 kvadratnih metara. U poduhvatu izgradnje Hrama Svetog Save učestvovale su brojne generacije srpskih arhitekata i građevinskih inženjera, koji su svojim stručnim radom značajno doprineli ostvarenju ovog impresivnog projekta.
Ko god uđe u Hram Svetog Save ima prilike da vidi zbog čega se završetak najveće bogomolje na Balkanu smatra jednim od najkompleksnijih projekata na svetu. Možda i najimpozantniji deo hrama je kupola teška čak 4.000 tona. Podizana je čak 20 dana, u maju i junu 1989. godine. O kakvom graditeljskom poduhvatu se radilo svedoči i da ga je pratilo 1.000 inženjera iz zemlje i sveta, a 5 svetskih televizijskih stanica ga je snimalo.
Mozaik od čak 50 miliona delića kamena
Trideset godina kasnije, unutrašnji deo centralne kupole ukrašen je mozaikom površine oko 1.250 kvadratnih metara, koji je radio tim srpskih i ruskih majstora, i koji se smatra za do sada jedan od najambicioznijih projekata u svetu mozaičkog ukrašavanja krivolinijskog prostora.
„Od 2016. godine, aktivno smo doprinosili uređenju centralnog dela Hrama, gde dominira impozantna kupola visoka 65 metara. Naši proizvodi i rešenja za pripremu podloga i lepljenje kamena odigrali su ključnu ulogu u postavljanju završnih obloga na podovima, zidovima i, naravno, kupoli, i omogućili da svaki detalj dođe do izražaja. Istinski izazov predstavljao je mozaik, gde je čak 15.000 kvadrata enterijera ukrašeno sa neverovatnih 50 miliona komadića kamena, kaže Nenad Cvetković, direktor kompanije Mapei Srbija, koja je od 2013. učestovala i u uređenju kripte Hrama.
Kripta ima ikonopise na 1.800 kvadrata
Svoj doprinos ulepšavanju najveće bogomolje na Balkanu dali su i najpoznatiji srpski ikonopisci koji su ukrasili zidove kripte jedinstvenim živopisom rađenim „al seko“ (al secco) tehnikom. Reč je o oslikavanju živopisa na suvom malteru, za razliku od tradicionalnog „al fresko“ (al fresco) postupka koji podrazumeva slikanje direktno po sveže malterisanom zidu.
Živopis na zalučenim delovima kripte Hrama izveden je na platnima koja su potom lepljena na svodove. Rezultat svega su ikonopisi na više od 1.800 kvadratnih metara zbog čega, između ostalog, kripta, kao jedinstvena celina u okviru Hrama svetog Save privlači veliki broj posetilaca i turista iz celog sveta.
„Hram Svetog Save, smešten u gradskom jezgru, suočava se i sa izazovima poput vibracija iz okoline. Kako bi se osigurala dugotrajnost i kvalitet radova, što je naravno od izuzetnog značaja, za malterisanje zidova i svodova u kripti odabrani su malteri posebnih fizičkih i mehaničkih karakteristika, ojačani čeličnom mrežicom, a završni sloj je izveden malterima fine granulacije, kako bi se omogućila površina pogodna za oslikavanje“, navodi još Cvetković.
Nagrade za projekte iz Srbije i regiona
-Radove na unutrašnjosti Hrama Svetog Save, bez sumnje bih istakao kao vrhunac poslovanja od nekoliko stotina projekata koje smo realizovali za 20 godina poslovanja u Srbiji. Raduje nas što je značaj ovog projekta, ne samo za Srbiju, region, već i šire, prepoznala i naša matična kompanija. Osvajanjem prestižne nagradeGrand Prix Mapei Grupe za najbolji projekat u specijalnoj kategoriji za 2023. godinu, pokazali smo da naši napori i stručnost imaju globalni uticaj. Ovo je dokaz da stalno pomeramo granice i postavljamo nove standarde – zaključuje Cvetković.
Kompanija Mapei Srbija posluje u okviru Mapei Grupe, koja ima čak 102 filijale u 57 zemalja.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Relja Ivanić