Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Poklon, Božić

    Kako da odreagujete kada dobijete potpuno pogrešan poklon za praznike

    Kada razmišljate o prošlim prazničnim sezonama, verovatno možete da se setite koji je najbolji poklon koji ste dobili – ali i nekih od najgorih. Šta raditi u tom slučaju?

    Svi smo dobijali igračke namenjene mnogo mlađoj deci ili majice od tetke koja stalno kupuje odeću dva broja veću.

    Kao dete, verovatno ste se namrgodili ili dali površno „hvala“ pre nego što ste navalili na sledeći poklon. Ali kao odrasla osoba, imate odgovornost da prihvatite poklone s elegancijom i sa stilom, kaže Diane Gotsman, stručnjak za bonton i osnivač Škole protokola u Teksasu.

    „Zahvaljujete im se na trudu. Ne zahvaljujete im se na poklonu“, kaže ona. „Poklon je sekundaran. Bitno je to što je neko mislio na vas, njihov trud i uložena ljubav“, prenosi CNBC.

    Evo šta da radite u takvoj situaciji

    Licem u lice

    Pocepali ste papir u koji je poklon bio upakovan, otvorili kutiju i – iznenađenje! Dobili ste nešto što vam se ne sviđa. Osmeh i „hvala“ su osnove bontona, ali smete li reći još nešto?

    „To zavisi od vašeg odnosa s tom osobom. To zavisi od njihovog temperamenta“, kaže Gotsman. „Morate čitati situaciju.“

    Ako je to neko koga ne poznajete dobro, iskreno „hvala“ će biti dovoljno. Ako vam neko koga dobro poznajete dao pogrešnu stvar, nije bezveze pitati da li je moguća zamena.

    „Ako je, recimo, to majica koja ne odgovara, možete reći, „Oh, ovo je divno. Ali da li bi imao nešto protiv da je zamenim za pravu veličinu?“

    Kada stignete kući

    Prvi korak je napisati zahvalnicu.

    „Cenite što su vas se setili tokom praznične sezone. Ne morate lagati, ali možete im se zahvaliti na trudu i spomenuti poklon“, kaže ona.

    Nakon toga, pravila bontona nalažu da je poklon vaš i da možete da radite s njim šta želite. Čajnik koji vam je prijatelj poklonio može biti divan, ali ako volite kafu, vaša je privilegija da ga donirate, ili nekome poklonite.

    Vaša druga opcija je ponovno poklanjanje – potez koji zahteva transparentnost i takt, kaže Gotsman.

    „Ako ga ponovno poklanjate, morate biti iskreni i reći, „slušajte, dobila sam čajnik, i znam da volite čaj. Volela bih da ga imate ako mislite da biste ga mogli koristiti'“, kaže Gotsman.

    Da biste izbegli povredu osećanja bilo koga, obavezno izbegavajte ponovno poklanjanje bilo čega unutar iste grupe prijatelja. Ne želite da se sazna originalni darodavac čija bi osećanja mogla biti povređena.

    „Uvek kažem, ponovno poklanjajte u drugom gradu“, kaže Gotsman.

    Britanci će za Božić potrošiti više na kućne ljubimce nego na partnere

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pexels

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE