Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Hrana, mapa

    Saveti kako da iskoristite VIŠAK HRANE nakon praznika i UŠTEDITE

    Praznici i sezona slava su uglavnom iza nas, a to je bilo vreme bogatih trpeza i punih stomaka. Ali šta sa onim što nije završilo u stomaku? Sa ostacima hrane?

    Nova godina i Božić se na našem podneblju slave bogato. Sa puno hrane, pića, slatkiša i svakojakih slatkih i slanih specijaliteta. Domaćice i domaćini se trude da za sebe i svoje najbliže tada pripreme ili kupe najbolja i najukusnija jela.

    Mnogi nisu vešti u proceni koliko će im hrane biti potrebno za praznike, pa preteraju u pripremi, a neki se vode i onom starom: „Dok ne osta ne bi dosta“. Ali šta raditi sa hranom koja je preostala od slavlja?

    Svake godine se u Srbiji baci gotovo 250.000 tona hrane, što je, posmatrano na dnevnom nivou čak 676 tona, pokazala je analiza prvog zvaničnog istraživanja o bacanju hrane u domaćinstvima u Srbiji. Tokom praznika taj broj je verovatno i veći.

    praznici

    Hrana, praznici, trpeza, večera (Freepik)

    Iskorišćavanje viška hrane od praznika može biti izazov, ali postoji nekoliko kreativnih i korisnih načina da to uradite da ne bi došli u situaciju da bacate hranu. Na ovaj način ćete i uštedeti novac jer većinu toga nećete morati da kupujete.

    Donosimo vam nekoliko saveta kako hranu možete pametno iskoristiti i nakon praznične sezone

    Pripremite zamrznute obroke: Ako imate puno ostataka mesa, povrća ili priloga, razmislite o pripremi zamrznutih obroka. Podelite ih u manje porcije i stavite u zamrzivač za kasnije korišćenje.

    Napravite supe ili čorbe: Iskoristite preostalo povrće, meso ili pirinač za pripremu ukusnih supa ili čorbi. Dodajte začine i začinsko bilje kako biste dobili raznolike ukuse.

    Reinventujte obroke: Pokušajte da preoblikujete ostatke u nove obroke. Na primer, ostatak piletine možete koristiti za pileću salatu, sendviče ili dodati u supu. Možete pripremiti i rižoto.

    Napravite sendviče ili wrapove: Koristite preostalo meso, povrće i umake kako biste napravili ukusne sendviče ili wrapove. To je brz i jednostavan način da se iskoristi višak hrane.

    praznici

    Ostaci hrane, praznici (Unsplash)

    Kompostiranje: Ako imate pristup kompostiranju, razmislite o tome da koristite ostatke hrane za pravljenje komposta umesto da ih bacate. Kompostiranje može biti odličan način za smanjenje otpada.

    Deli sa drugima: Ako imate više hrane nego što možete potrošiti, podelite je sa prijateljima, porodicom ili lokalnim zajednicama. To je dobar način da se pomogne onima koji možda imaju manje resursa.

    Donirajte organizacijama koje se bave humanitarnim radom: Ako imate veće količine hrane, razmislite o doniranju lokalnim organizacijama koje se bave humanitarnim radom. Mnoge organizacije prihvataju donacije hrane kako bi pomogle onima kojima je to potrebno.

    Koliko dugo je bezbedno da jedemo hranu koja nam je ostala od praznika?

    Prema agenciji za bezbednost hrane, kuvana riba i meso mogu da se drže u frižideru tri do četiri dana. U slučaju mlečnih proizvoda, odgovor zavisi od sastojaka koji se koriste u jelu. Na primer, sir traje duže od kremastih mlečnih namaza.

    „Koliko dugo držite ostatke u frižideru zavisi od nekoliko faktora, uključujući temperaturu vašeg frižidera, svežinu hrane pre Nove godine. Bezbedno je držati hranu nekoliko dana nakon Nove godine, sve dok je u frižideru i dok se pravilno tamo čuva. Ali proverite miris i izgled hrane pre svake upotrebe“, rekao je dr Babak Ašrafi.

    praznici

    Ostaci hrane, praznici

    Temperatura u najhladnijem delu frižidera treba da bude ispod pet stepeni Celzijusa. Ako konzumirate meso koje je bilo na višoj temperaturi ili je predugo stajalo, rizikujete da se otrujete, prenosi portal Moj Novi Sad.

    „Ostavljanje mesa na sobnoj temperaturi ili nedovoljno hlađenje može podstaći rast bakterija i dovesti do bolesti koje se prenose hranom. Određene bakterije, kao što su salmonela i E. coli, mogu da rastu u mesu i da izazovu povraćanje, dijareju i bolove u stomaku“, objasnio je on.

    Ako hrana loše miriše ili ne izgleda dobro, bacite je. Ako niste sigurni, ponovo se savetuje da je bacite. To je bolja opcija od rizika od trovanja.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE