
Kad septembar zavuče ruku u džep: Za dva đaka za knjige i pribor CELA PLATA
Svi đaci u školskim klupama su od danas, a početak nove školske godine velika je obaveza i za roditelje, a i posebna stavka za kućne budžete.
Beogradske škole ove godine dočekale su skoro 17.000 prvaka, što je približno 500 đaka više nego 2020. godine.
Ipak, polazak u školu za đake prvake, pored uobičajenih briga o uklapanju u nove obaveze, iziskuje i finansijske obaveze, koji se ipak za nijansu razliku od potreba dece starijeg uzrasta.
Svake godine novi udžbenici, nema nasleđivanja kao nekad
Većina učenika svake godine mora da kupi udžbenike, jer iako su programi isti, škole traže udžbenike drugih izdavača a neretko ni braća i sestre između kojih je razlika svega dve ili tri godine ne mogu da koriste iste udžbenike.
Uz to, za svaki sledeći razred, udžbenici su sve skuplji jer ima sve više predmeta.
Polovni udžbenici se prodaju po nešto povoljnijim cenama.
Ipak oni znače i mogu da se kupe samo ukoliko se gradivo i knjige iz jedne u drugu godinu nisu promenili. Pravo na besplatne udžbenike imaju socijalno-ugrožene porodice, kao i đaci sa smetnjama u razvoju i određenim invaliditetom, učenici koji su treće ili svako naredno dete u porodici…
Za udžbenike i pribor za dvoje dece cela plata
Samo za kupovinu najosnovnijih potrebština za polazak deteta u novu školsku godinu, roditelji bi trebalo da odvoje popriličnu sumu novca.
Primera radi – knjige za đaka prvaka treba platiti 7.410 dinara, drugaka 8.650 dinara, za trećaka oko 10.000 dinara, za četvrti razred knjiga staju oko 7.000 dinara.
Petak komplet knjiga treba da plati oko oko 15.000 dinara, koliko i šestak.
Knjige u sedmom razredu koštaju 16.530 dinara, a osmom 15.840 dinara.
Osim udžbenika, potrebno je kupiti i drugu „opremu“ i pribor.
Rančevi i 10.000 RSD
Za rančeve je tako potrebno izdvojiti od 3.000. do 10.000 dinara u zavisnosti od toga da li je u pitanju torba sa anatomskom podrškom.
Male sveske koštaju od 50 do 100 dinara, tempere/vodene boje – oko 250 dinara, drvene bojice prosečno oko 200 dinara, pernice minimum 500 ili 600 dinara (prazne), a unapred punjene između 1.000 i 1.500 dinara.
Takođe, u cenovnik ulaze i patike, šorc i majica za fizičko, bar jedan novi par obuće za polazak u školu, trenerke, jakne…
Cene tu ipak „varijaraju“ u zavisnosti od marke, i ličnih afeniteta i navika što se kupovine tiče.
Za mnoge roditelje, naročito one sa više dece i nižim primanjima „spas“ je kupovina potrebnog na jednom mestu i plaćanje na rate.
Izvor: BIZLife
Foto: Beta/Dragan Gojić, Pixabay