Kad država kaže „ne radu na crno“
U Srbiji je u prethodnoj godini sprovedeno 38 odsto više inspekcijskih nadzora u odnosu na 2017. godinu, a broj radnika koji rade na crno je manji za 17 odsto, izjavio je resorni ministar Zoran Đorđević.
On je, predstavljajući rezultate projekta „Reci ne radu na crno“, rekao da je u Srbiji povećana svest radnika da treba da rade u skladu sa zakonom i da prijave poslodavce koji to ne čine.
„Završili smo projekat koji smo započeli u saradnji sa Norveškom, a koji je usmeren na borbu protiv sive ekonomije i suzbijanje rada na crno u Srbiji. Iako i dalje imamo radnike koji rade na crno, zadovoljni smo jer se taj broj smanjuje, a to je najbolji pokazatelj da radimo pravi posao“, kazao je Đorđević.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je podsetio da su svi građani na gubitku zbog sive ekonomije, a ne samo država. „Na terenu smo zaticali i radnike koji imaju više od 50 godina, a prijavljeni su preko omladinske zadruge“, rekao je Đorđević.
Po njegovim rečima, Ministarstvo će se u ovoj godini usmeriti na unapređenje položaja inspektora u Srbiji kako bi se poboljšala njihova efikasnost. Najavio je da je u planu da 2020. budu usvojene izmene i dopune Zakona o radu sa ciljem da se unapredi poslovanje i položaj radnika u Srbiji.
Prema rečima v.d. direktora Inspektorata za rad Stevana Đurovića, u Srbiji je u 2018. sprovedeno 9.268 pojačanih nadzora, a na radu na crno zatečeno je 4.751 lice, dok su poslodavci posle nadzora sa 2.753 takvih radnika zasnovali radni odnos na neodređeno vreme.
„Prethodne godine smo najveći broj kontrola obavili u građevini jer u toj oblasti ima i najviše propusta“, dodao je Đurović.
Izvor: N1, Beta
Foto: Pixabay