Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    IZJAVA DANA: Zašto je „ekonomski tigar“ LAŽIREČ godine

    Sintagma „ekonomski tigar“ pobedila je u kategoriji lažireč godine – reč koja maskira, iskrivljuje, ublažuje ili prikriva smisao onoga što imenuje. Iz objašnjenja Filološkog društva „Reči“, jasno je zašto je baš EKONOMSKI TIGAR poneo ovu neslavnu titulu.

    U balkanskim krajevima ekonomiju sa tigrom povezuju već petnaestak godina. Veza grabljive azijske mačke sa ekonomskim statusom treba da ukaže na znatan ekonomski rast i razvoj u kratkom vremenskom periodu. Međutim, ako stvarni status ekonomije ne odražava takav napredak, tada se izraz koristi s lažnim namerama koje mogu uključivati političku manipulaciju ili pokušaj da se stvori pozitivan utisak bez stvarnog pokrića. Azijskim tigrovima su nazvane teritorijalno nevelike države koje su se tokom relativno kratkog perioda brzo razvile. Ekonomski tigrovi su doskora bile države u kojima doista žive tigrovi, ali je metaforički naziv lako premestiti i u druge regione gde njih nema, uz zadržavanje značenja država koja se ekonomski brzo razvija. Kada o ekonomskom razvoju prestane da se govori pojmovima objektivnih metoda procene ekonomske uspešnosti, razgovor se premešta u sferu figurativnog i metaforičkog preimenovanja. To budi niz asocijacija, koje nose nestabilnija i ličnije shvaćena značenja i ne predstavljaju pouzdan temelj za činjenično utemeljen razgovor.

    Srbija zamišljena kao ekonomski tigar tako lako može da bude veličana ili osporavana, jer se sama procena njenog ekonomskog statusa prenosi u oblast fiturativnog govora. Aleksandar Vučić je još davno, kao premijer upotrebio tu metaforu Srbije kao ekonomskog tigra, ali je erupciju nove popularnosti ovaj spoj dobio tokom 2023. godine kada se proširio u upotrebi potcrtavajući njegov ironični smisao i neosnovanost, što pokazuju brojni primeri novinskih naslova: „Ekonomski tigar i gladni građani“,“Ekonomski tigar na parizeru“ i dr. Po mišljenju žirija, ova reč nije utemeljena u srpskoj realnosti, pa je izraz politički motivisan i iskorišćen za stvaranje nerealno pozitivne slike. Zato je izabran za lažireč 2023. godine.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE