Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Muzika

    Izgubljeni album OASIS-a ili samo produkt veštačke inteligencije? (VIDEO)

    Slušajući nove primere korišćenja veštačke inteligencije u stvaranju muzike, u slučaju „izgubljenih“ pesama grupe Oasis i lažne pesme Drake i Weeknda, stiče se utisak da ova novotarija može temeljno promeniti odnose u muzičkoj industriji. 

    Može li veštačka inteligencija izmeniti lice muzike kakvu poznajemo, opravdano je pitanje nakon što su se ovih dana pojavili prvi primeri kloniranja muzike poznatih izvođača, Drakea i Weeknda u „izmišljenoj“ zajedničkoj pesmi i celom albumu „izgubljenih“ pesama grupe Oasis.

    Cela priča je u isto vreme fascinantna i pomalo zastrašujuća. Naime, iz dva navedena prmera vidljivo je koliko je moguće pomoću veštačke inteligencije stvoriti vernu kopiju nečije muzike i (posebno) glasa, a s druge strane, takva vrsta kloniranja nagoveštava određeni haos, teško je razlikovati šta je stvarno, a šta lažno.

    Da stvar bude gora, ta vrsta kloniranja može posramiti stvarne izvođače, jer – teoretski – ono što smisli i otpeva veštačka inteligencija može biti bolje od originala.

    Primera radi, „izgubljene“ pesme Oasisa, su zapravo kreirali članovi nepoznatog benda Breezer, gde su istrenirali veštačku inteligenciju da peva kao Liam Gallagher, i to da peva kao pljunuti Liam Gallagher.

    Te nove stvari nisu bolje od remek-dela s početka karijere Oasisa, ali zvuče uverljive nego pred razlaz benda.

    Drugi problem je mogući haos sa autorskim pravima, mogućnost da neko zarađuje novac na osnovu tuđe ličnosti i pomoću pevačkih klonova generisanih veštačkom inteligencijom.

    Nakon što se pojavio AI duet Drakea i Weekenda u pesmi „Heart On My Sleeve“ i to na temu Selene Gomez uz sugestiju da je pevačica varala Weeknda dok su bili zajedno, nije trebalo dugo čekati na odgovor diskografske industrije.

    Pucanj u prazno

    S pravom uznemireni, iz Universal Music Grupe pod čijom kapom deluju dve kanadske zvezde iz ove priče, Drake i Weekend, reagovali su spretno, ali verovatno u prazno. Šta napraviti kad vam niko ne ukrade pesmu, niti iskoristi neki njen deo, ali napravi novu stvar s glasovima koji su isti kao originalni?

    Ne imajući na raspolaganju zakonske osnove za prisilu prema ikome, iz Universala su pisali pismo svim muzičkim streaming servisima tražeći da onemogući softverskim kompanijama za razvoj veštačke inteligencije da pristupaju njihovom sadržaju.

    Čak i da uspeju u tome, nisu postigli mnogo. Kompanije za razvoj veštačke inteligencije mogu kupiti nekoliko CD-a i ploča i tako „trenirati“ veštačku inteligenciju da kopira nečiji glas ili muzički stil, ocenjuju poznavaoci situacije.

    Da je stvar ozbiljna, odnosno zarazna, dokazuje i činjenica da je pesma „Heart On My Sleeve“ pregledana 8,5 miliona puta na TikToku i puštena preko 250.000 puta na Spotifyju.

    Doduše, čini se da je pritisak Universala ipak urodio plodom, jer se pesma više ne može poslušati na najvećoj muzičkoj striming platformi na svetu. I dok Drake i Universal nisu srećni s razvojem događaja, neki drugi to prihvataju ležernije.

    Reagovao i Gallagher

    Liam Gallagher je upozoren preko društvenih mreža da posluša projekt nepoznatog benda koji je svoje pesme uz pomoć veštačke inteligencije pretvorio u „izgubljenu“ Oasis muziku s verno rekreiranim Liamovim glasom.

    On je to i učinio i reagovao u svom stilu rekavši da i lažni Oasis zvuče bolje od većine stvari koje se danas mogu čuti, a da je njegov glas generisan veštačkom inteligencijom vrhunski.

    „(Projekt) je udaren. A ja zvučim mega“ – napisao je Gallagher.

    Veštačka inteligencija, četbot (Freepik)

    Veštačka inteligencija, robot (Freepik)

    Još jedan muzički prvak, ali iz miljea eleketronike, koji se već igra sa veštačkom inteligencijom ne vidi ništa loše u pomoći veštačke inteligencije kod stvaranja muzike, već nove prilike i mogućnosti. Reč je o slavnom DJ-u i autoru EDM muzike Davidu Guetti koji budućnost muzike vidi upravo u veštačkoj inteligenciji.

    „Ono što definiše umetnika jeste da imate određeni ukus, određenu vrstu emocija koje želite da izrazite, i za to ćete koristiti sve moderne instrumente“ – rekao je Guetta ovih dana za BBC, koji misli da je veštačka inteligencija samo jedan od alata, poput instrumenata.

    Izvor: BIZLife

    Foto: IG Screenshot/Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE