Ćalac

Ivan je pokrenuo podkast o tatama: „ĆALAC je muškarac kakvog dete, žena, društvo i on žele“

Ako vam je na društvenim mrežama privukao pažnju Ćalac podkast u kome poznati i stručni gosti govore o raznim izazovima i ulogama muškaraca i očeva danas, i nama je! Zato je naš sagovornik Ivan Štibl koji nam otkriva Ko je Ćalac?  

Kako tate doživljavaju trudnoću? Kako ide menjanje pelena? Kako se suočavaju sa pubertetskim izazovima dece? Kako prenose važne vrednosti svojoj deci, dok istovremeno uspešno koračaju svjom karijerom, društvenim životom i sve to dok žive u skladnom, emocionalnom odnosu sa svojom suprugom. Pošto izgleda da je ova uloga muškarca i ćalca danas vrlo kompleksna, Ivan i gosti i gošće podkasta Ćalac kroz svoje lične, intimne, ali i stručne primere pokazuju svaku od tih uloga na jedinstven, ljudski i koristan način. Ivan Štibl nam kroz razgovor dalje otkriva ko je Ćalac, kako je nastao i koji su izazovi roditeljstva i muškaraca danas kroz odgovore na naša pitanja u nastavku.

ĆALAC je muškarac i otac kakvog dete, žena, društvo, ali i on sam, zapravo žele, a uz to nam je svima i potreban.

„Bio jednom jedan muškarac u svetu žena…. tako bi počela neka priča, ali još ne postoji knjiga gde bismo takvu priču pronašli. Rođen sam u Beogradu, imam dve sestre i odrastao sam sa majkom. Otac sam dvoje dece, imam jednog sina i jednu ćerku iz prvog braka, a sada sam srećno oženjen sa mojom suprugom Ivanom. Dvadeset godina iskustva u multinacionalnim korporacijama, gde sam se suočavao sa raznim izazovima i kompletno odrastanje me je navelo na to da pokrenem kompaniju Ćalac koja je specijalizovane da pruži podršku muškarcima po pitanju njihovog ličnog razvoja, zarad pozitivnog uticaja na društvo i porodicu“, počinje Ivan priču za BIZLife.

Javni razgovori o ulozi muškaraca

Pokrenuli su podkast kao prvi korak dugoročnog projekta Ćalac. A sama ideja podkasta je da se pokrenu javni razgovori na temu svih uloga muškaraca u društvu.

„Zapravo želimo da pokažemo da postoje jako osvešćeni muškarci koji idu u korak s vremenom, a koji istovremeno vrlo pozitivno utiču na društvo, ali i na sebe, tako što se lično razvijaju. Pored toga, oni ne gube svoj identitet, ne gube nimalo od svoje, kako to kažu – muške “snage”“, kaže Štibl.

Svi znamo koliko su tate važne u životu dece, a opet se ta uloga često i dalje potcenjuje.

„Uloga tata je bila važna i nekada, a važna je i sada. To što današnje generacije očeva uglavnom nisu imale primer očinstva koje podrazumeva prisutnost očeva tokom odrastanja, razgovore pred spavanje i duže provođenje vremena sa decom, prouzrokovano je raznim događajima na koje ti očevi nisu mogli da utiču. Siguran sam da postoje i oni koji su bili tu, uz decu, ali je svakako takvih primera manje. Danas je mnogo više primera gde očevi provode više vremena sa decom nego što su očevi to ranije činili i to je super. Neka se taj trend nastavi“, kaže on.

Čalac

Čalac

„Muški“ je biti dobar tata

Ivan otkriva i razlog za pokretanje podkasta.

„Moje odrastanje nije podrazumevalo prisustvo mog oca, makar ne u vremenu koje sam kao dete očekivao. Otkriću vam tajnu, to je takođe jedan od razloga zašto je Ćalac nastao. Ono što mogu da kažem je da sam od oca preuzeo je džentlmenski pristup i dostojanstvo. Što se tiče roditeljskih metoda stvarao sam ih sam, uz podršku okruženja i edukacijom kroz primere drugih roditelja i kroz stručna štiva“, kaže on.

Izazovi u odgajanju dece danas su veliki, a možda se najveći izazov ogleda u normama društva.

„Nekako nije “muški” ako si ti odsutan od društva i emotivno se uključiš u odrastanje svog deteta. Podrazumeva se da je uloga oca nešto drugo. Sve je više onih koji su svesni da to nije tako i da je otac podjednako roditelj kao i majka. Drugi izazov je sloboda koju muškarci ne dobijaju i to u smislu da čak i kada bi voleli da se uključe u ono što im prija, odrastanje svog deteta, ne dobijaju otvorena vrata. Često, ne uvek, majke preuzimaju glavnu reč, donose samostalno odluke koje se odnose na dete, a očeve ostavljaju po strani. Evidentno je da i sve ustanove, kada se priča o roditelju, prioritizuju majke i obraćaju se majkama kao primarnom roditelju deteta. O zakonu bismo mogli mnogo detaljnije da pričamo, što isto ne ide u korist očevima. Možda najveći izazov je to ravnopravno roditeljstvo, odnosno jednakost oca i majke kao ravnopravne roditelje istog deteta ili dece“, objašnjava on.

Gosti koji dele iskustva

Koliko je danas teško balansirati sa svim ulogama koje nam drušvo nameće, jedna je od najčešćih briga mladih roditelja.

„Teško je, ali nije teže nego što je to bilo ranije, možda je čak i lakše. Lakše je možda zato  što danas žene podjednako doprinose i zarađuju za porodicu, što nije bio slučaj ranije. Odlično je što je tako, jer žene ne treba sputavati ni u kakvim idejama za razvoj, a muškarac tu treba da im bude najveća moguća podrška. Uloga muškarca se jako mnogo promenila, ali što se tiče balansa između posla i porodice, mišljenja sam da je muškarcima danas nešto lakše“, priča naš sagovornik.

Do sada je Ivan ugostio oko 20 gostiju, poznatih ličnosti, stručnjaka i uticajnih ljudi.

„Voleli bismo da nam dođu ljudi koji mogu da prenesu vrednosti svih uloga muškaraca, uticajni glumci, sportisti, javne ličnosti, stručnjaci, mladi, stariji, žene… Želimo da kroz podkast, ali i sve kanale prenosimo prave vrednosti. I da, pored pokretanja teme o svim ulogama muškaraca u Srbiji i regionu, pokrenemo teme o pravim životnim vrednostima“, kaže on.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

 

Izvor: BIZLife/Gorica Mitrović

Foto: Ćalac

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE